X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim był ksiądz Edmund Friszke?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 11:59
Aresztowany przez hitlerowców za działalność propolską, osadzony w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau. Po zakończonej wojnie dbał o zachowanie stanu posiadania olsztyńskiej diecezji luterańskiej. O życiu Edmunda Friszke w rozmowie z Mirosławem Biełaszko opowiada syn polskiego ewangelika.
Audio
  • Kim był ksiądz Edmund Friszke? (Białe plamy/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/alphaspirit

– Przed 1939 rokiem ojciec uczestniczył w organizowaniu zbiórek na fundusz obronny. Jego zaangażowanie patriotyczne było głębokie, co wywoływało napięcia i donosy do Berlina. Ojciec został aresztowany jak tylko Niemcy wkroczyli do Polski. Było to pod koniec września – wspomina prof. Andrzej Friszke, syn księdza Edmunda. 

Zarówno przed II wojną światową, jak i po jej zakończeniu bohater audycji mocno angażował się w sprawy ewangelickie na terenie Polski – najpierw w Radomiu, a później na Pojezierzu Mazurskim. W swoim życiu napotkał wiele przeciwności losu, z którymi zawsze starał się walczyć.

O tym, jak wyglądała jego działalność i co działo się na mazurskich terenach, dowiedzieć się można, słuchając dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Andrzej Friszke
, prof. Grzegorz Jasiński
Data emisji:
 4.01.2018
Godzina emisji:
 23.09

kw/mk

Czytaj także

Dachau – miejsce kaźni polskich duchownych

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 13:06
Od 1940 roku do końca wojny przez Dachau przeszło 2794 duchownych z 21 krajów. Polskich kapłanów było najwięcej – 1777. Zginęło 868 osób. Co drugi z zamordowanych księży był Polakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podlasie – symbol wielokulturowości

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 15:00
Katolicyzm i prawosławie, jidysz i tatarski, siedziba królów i możnowładców. Podlasie do dziś może uchodzić za symbol polskiej wielokulturowości, której ślady przetrwały tu po dziś dzień.
rozwiń zwiń