Kim był ksiądz Edmund Friszke?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 11:59
Aresztowany przez hitlerowców za działalność propolską, osadzony w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau. Po zakończonej wojnie dbał o zachowanie stanu posiadania olsztyńskiej diecezji luterańskiej. O życiu Edmunda Friszke w rozmowie z Mirosławem Biełaszko opowiada syn polskiego ewangelika.
Audio
  • Kim był ksiądz Edmund Friszke? (Białe plamy/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/alphaspirit

– Przed 1939 rokiem ojciec uczestniczył w organizowaniu zbiórek na fundusz obronny. Jego zaangażowanie patriotyczne było głębokie, co wywoływało napięcia i donosy do Berlina. Ojciec został aresztowany jak tylko Niemcy wkroczyli do Polski. Było to pod koniec września – wspomina prof. Andrzej Friszke, syn księdza Edmunda. 

Zarówno przed II wojną światową, jak i po jej zakończeniu bohater audycji mocno angażował się w sprawy ewangelickie na terenie Polski – najpierw w Radomiu, a później na Pojezierzu Mazurskim. W swoim życiu napotkał wiele przeciwności losu, z którymi zawsze starał się walczyć.

O tym, jak wyglądała jego działalność i co działo się na mazurskich terenach, dowiedzieć się można, słuchając dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Andrzej Friszke
, prof. Grzegorz Jasiński
Data emisji:
 4.01.2018
Godzina emisji:
 23.09

kw/mk

Czytaj także

Dachau – miejsce kaźni polskich duchownych

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 13:06
Od 1940 roku do końca wojny przez Dachau przeszło 2794 duchownych z 21 krajów. Polskich kapłanów było najwięcej – 1777. Zginęło 868 osób. Co drugi z zamordowanych księży był Polakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podlasie – symbol wielokulturowości

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 15:00
Katolicyzm i prawosławie, jidysz i tatarski, siedziba królów i możnowładców. Podlasie do dziś może uchodzić za symbol polskiej wielokulturowości, której ślady przetrwały tu po dziś dzień.
rozwiń zwiń