Leszek Nowak. Wspominamy twórcę poznańskiej szkoły metodologicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 02:00
Uczony, krytyk marksizmu, wreszcie opozycjonista. Wskazał na to, co w idei leżącej u podstaw ustroju PRL było niekonsekwentne, co nie wytrzymało próby naukowej analizy.
Audio
  • Leszek Nowak. Wspominamy twórcę poznańskiej szkoły metodologicznej (Białe plamy/Trójka)
Filozof Leszek Nowak
Filozof Leszek NowakFoto: By Krystyna Gulczyńska (Czas Kultury, nr styczeń-luty 1992r.) [Public domain], via Wikimedia Commons

Leszek Nowak był poznańskim filozofem, który napisał 25 książek i był autorem ponad 300 artykułów naukowych. Wraz z Jerzym Kmitą i Jerzym Topolskim stworzył tzw. Poznańską Szkołę Metodologiczną. Goście Mirosława Biełaszki wspominali wybitnego humanistę. 

– Leszek Nowak był zbyt oryginalny. To powodowało, że elity intelektualne nie przyjmowały go do siebie. Profesor był popularny wśród ludu, a przede wszystkim młodzieży – mówił Krzysztof Brzechczyn, uczeń Leszka Nowaka. 

Humanista pisał na łamach "Solidarności", prowadził wykłady dla opozycjonistów. Leszek Nowak potrafił w łatwy sposób dotrzeć do słuchaczy, a przede wszystkim do ludzi młodych. Jak wyglądały jego publikacje i o czym mówił podczas swoich wystąpień? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Krzysztof Brzechczyn (uczeń Leszka Nowaka, UAM w Poznaniu, Oddział IPN w Poznaniu), dr Przemysław Zwiernik (Oddział IPN w Poznaniu) 

Data emisji:
 18.01.2018
Godzina emisji:
 23.09

kw/mk

Czytaj także

Kim był ksiądz Edmund Friszke?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 11:59
Aresztowany przez hitlerowców za działalność propolską, osadzony w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau. Po zakończonej wojnie dbał o zachowanie stanu posiadania olsztyńskiej diecezji luterańskiej. O życiu Edmunda Friszke w rozmowie z Mirosławem Biełaszko opowiada syn polskiego ewangelika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:00
Był kapelanem warszawskiej Solidarności, upominał się o podstawowe prawa i wolności. Beatyfikowany został w roku 2010, obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
rozwiń zwiń