X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Leszek Nowak. Wspominamy twórcę poznańskiej szkoły metodologicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 02:00
Uczony, krytyk marksizmu, wreszcie opozycjonista. Wskazał na to, co w idei leżącej u podstaw ustroju PRL było niekonsekwentne, co nie wytrzymało próby naukowej analizy.
Audio
  • Leszek Nowak. Wspominamy twórcę poznańskiej szkoły metodologicznej (Białe plamy/Trójka)
Filozof Leszek Nowak
Filozof Leszek NowakFoto: By Krystyna Gulczyńska (Czas Kultury, nr styczeń-luty 1992r.) [Public domain], via Wikimedia Commons

Leszek Nowak był poznańskim filozofem, który napisał 25 książek i był autorem ponad 300 artykułów naukowych. Wraz z Jerzym Kmitą i Jerzym Topolskim stworzył tzw. Poznańską Szkołę Metodologiczną. Goście Mirosława Biełaszki wspominali wybitnego humanistę. 

– Leszek Nowak był zbyt oryginalny. To powodowało, że elity intelektualne nie przyjmowały go do siebie. Profesor był popularny wśród ludu, a przede wszystkim młodzieży – mówił Krzysztof Brzechczyn, uczeń Leszka Nowaka. 

Humanista pisał na łamach "Solidarności", prowadził wykłady dla opozycjonistów. Leszek Nowak potrafił w łatwy sposób dotrzeć do słuchaczy, a przede wszystkim do ludzi młodych. Jak wyglądały jego publikacje i o czym mówił podczas swoich wystąpień? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Krzysztof Brzechczyn (uczeń Leszka Nowaka, UAM w Poznaniu, Oddział IPN w Poznaniu), dr Przemysław Zwiernik (Oddział IPN w Poznaniu) 

Data emisji:
 18.01.2018
Godzina emisji:
 23.09

kw/mk

Czytaj także

Kim był ksiądz Edmund Friszke?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 11:59
Aresztowany przez hitlerowców za działalność propolską, osadzony w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau. Po zakończonej wojnie dbał o zachowanie stanu posiadania olsztyńskiej diecezji luterańskiej. O życiu Edmunda Friszke w rozmowie z Mirosławem Biełaszko opowiada syn polskiego ewangelika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:00
Był kapelanem warszawskiej Solidarności, upominał się o podstawowe prawa i wolności. Beatyfikowany został w roku 2010, obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
rozwiń zwiń