Wybitny kompozytor, skromy człowiek - wspomnienie Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 10:50
Skomponował muzykę do dziesiątek filmów. Współpracował ze znakomitymi reżyserami. W "Białych plamach" wspominano Wojciecha Kilara. 
Audio
  • Wybitny kompozytor, skromy człowiek - Wspomnienie Wojciecha Kilara (Białe plamy/Trójka)
Pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej Wojciech Kilar w swoim domu  (Katowice 08.1993)
Pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej Wojciech Kilar w swoim domu (Katowice 08.1993)Foto: PAP/Piotr Gesicki

Witold Lutosławski fot. Jan Styczyński 1200.jpg
Lutosławscy i ich losy, w których przeglądają się dzieje Polski

Kompozytor urodził się w 1932 roku we Lwowie. Już jako mały chłopiec rozpoczął naukę gry na fortepianie. Był to początek jego wspaniałej muzycznej ścieżki. Współtworzył polską awangardę, inspirował się muzyką ludową i religijną. Zmarł pod koniec 2013 roku.

– Jest w tym zawodzie jedna cudowna strona, że jest to jakby możność zachowania młodości. Aby to osiągnąć trzeba zrywać ciągle z tym, co się robiło i zaczynać życie od nowa – mówił w archiwalnym wywiadzie Wojciech Kilar.

Artystę wspominali polscy dyrygenci, Mirosław Jacek Błaszczyk i Wojciech Michniewski. Prywatnie przyjaciele Wojciecha Kilara. Goście Mirosława Biełaszki opowiadali o początkach znajomości z kompozytorem, jego podejściu do życia i wykonywanego zawodu.

– Pytałem go wielokrotnie: Wojtek co byś tu poprawił? Odpowiadał mi: idź swoją drogą tak, jak ją czujesz. Jedyna rzecz, na której mu zależało to była kwestia tempa i artykulacji. On był rzetelnym Ślązakiem, który nie lubił "bylejakości" – mówił Mirosław Jacek Błaszczyk.

– Myślę, że w swojej twórczości Wojtek był bardzo zdecydowany. W kontaktach prywatnych był raczej człowiekiem wycofanym. Dokładnie wiedział "co jest co". Miał jasne poglądy do otaczającej rzeczywistości – zaznaczył Wojciech Michniewski. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: Wojciech Michniewski (dyrygent), Mirosław Jacek Błaszczyk (dyrygent)

Data emisji:
 25.01.2018
Godzina emisji:
 23.10

kw/gs

Czytaj także

Kim był ksiądz Edmund Friszke?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 11:59
Aresztowany przez hitlerowców za działalność propolską, osadzony w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau. Po zakończonej wojnie dbał o zachowanie stanu posiadania olsztyńskiej diecezji luterańskiej. O życiu Edmunda Friszke w rozmowie z Mirosławem Biełaszko opowiada syn polskiego ewangelika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:00
Był kapelanem warszawskiej Solidarności, upominał się o podstawowe prawa i wolności. Beatyfikowany został w roku 2010, obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Nowak. Wspominamy twórcę poznańskiej szkoły metodologicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 02:00
Uczony, krytyk marksizmu, wreszcie opozycjonista. Wskazał na to, co w idei leżącej u podstaw ustroju PRL było niekonsekwentne, co nie wytrzymało próby naukowej analizy.
rozwiń zwiń