Bezpieka kontra wywiady zachodnie, czyli operacja "Cezary"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 09:33
Dezinformacja, pokrzyżowanie planów wywiadów amerykańskiego i brytyjskiego, a także dalsze niszczenie podziemia niepodległościowego – temu miała służyć operacja "Cezary". 
Audio
  • Operacja "Cezary", czyli walka bezpieki z antykomunistyczną organizacją (Białe plamy/Trójka)
Warszawa, 1947-01. Proces Ksawerego hr. Grocholskiego i innych członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (10-14 stycznia).
Warszawa, 1947-01. Proces Ksawerego hr. Grocholskiego i innych członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (10-14 stycznia). Foto: PAP

Wolność i Niezawisłość była polską cywilno-wojskową organizacją antykomunistyczną. WiN domagała się, aby oddziały NKWD i Armii Czerwonej opuściły tereny Polski, jak również odrzucała kształt wschodnich granic ustalonych po II wojnie światowej. 


popiełuszko1.jpg
Morderstwa polityczne Warszawy. Długa lista znaczona krwią

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego utworzyło w 1947 roku fikcyjną strukturę, którą nazwano V Zarząd Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Była ona kontrolowana przez funkcjonariuszy bezpieki. Przechwytywano przerzucanych z Zachodu agentów, a na Zachód wysyłano emisariuszy z fałszywymi meldunkami. Dzięki temu postawiono przez sądem domniemanych członków WiN. Wydano piętnaście wyroków śmierci, z czego sześć wykonano. 

– Należy pamiętać, że Wolność i Niezawisłość w założeniu miała być organizacją polityczną, a nie zbrojną – tłumaczy dr Wojciech Frazik, historyk. 

Jak szczegółowo wyglądała operacja "Cezary" i działania WiN? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Gość: dr Wojciech Frazik (historyk, Oddział IPN w Krakowie), Waldemar Szwiec (prokurator, Oddział IPN w Krakowie)
Data emisji: 8.02.2018
Godzina emisji:
 23.08

kw/ml

Czytaj także

Leszek Nowak. Wspominamy twórcę poznańskiej szkoły metodologicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 02:00
Uczony, krytyk marksizmu, wreszcie opozycjonista. Wskazał na to, co w idei leżącej u podstaw ustroju PRL było niekonsekwentne, co nie wytrzymało próby naukowej analizy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybitny kompozytor, skromy człowiek - wspomnienie Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 10:50
Skomponował muzykę do dziesiątek filmów. Współpracował ze znakomitymi reżyserami. W "Białych plamach" wspominano Wojciecha Kilara. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pro Memoria" Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 10:00
Dzienniki polskiego duchownego stanowią źródło informacji o powojennej historii Polski, jak również Kościoła. Autor zapisków nie stroni od ocen i analiz spraw dotyczących całego narodu.
rozwiń zwiń