X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bezpieka kontra wywiady zachodnie, czyli operacja "Cezary"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 09:33
Dezinformacja, pokrzyżowanie planów wywiadów amerykańskiego i brytyjskiego, a także dalsze niszczenie podziemia niepodległościowego – temu miała służyć operacja "Cezary". 
Audio
  • Operacja "Cezary", czyli walka bezpieki z antykomunistyczną organizacją (Białe plamy/Trójka)
Warszawa, 1947-01. Proces Ksawerego hr. Grocholskiego i innych członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (10-14 stycznia).
Warszawa, 1947-01. Proces Ksawerego hr. Grocholskiego i innych członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (10-14 stycznia). Foto: PAP

Wolność i Niezawisłość była polską cywilno-wojskową organizacją antykomunistyczną. WiN domagała się, aby oddziały NKWD i Armii Czerwonej opuściły tereny Polski, jak również odrzucała kształt wschodnich granic ustalonych po II wojnie światowej. 


popiełuszko1.jpg
Morderstwa polityczne Warszawy. Długa lista znaczona krwią

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego utworzyło w 1947 roku fikcyjną strukturę, którą nazwano V Zarząd Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Była ona kontrolowana przez funkcjonariuszy bezpieki. Przechwytywano przerzucanych z Zachodu agentów, a na Zachód wysyłano emisariuszy z fałszywymi meldunkami. Dzięki temu postawiono przez sądem domniemanych członków WiN. Wydano piętnaście wyroków śmierci, z czego sześć wykonano. 

– Należy pamiętać, że Wolność i Niezawisłość w założeniu miała być organizacją polityczną, a nie zbrojną – tłumaczy dr Wojciech Frazik, historyk. 

Jak szczegółowo wyglądała operacja "Cezary" i działania WiN? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Gość: dr Wojciech Frazik (historyk, Oddział IPN w Krakowie), Waldemar Szwiec (prokurator, Oddział IPN w Krakowie)
Data emisji: 8.02.2018
Godzina emisji:
 23.08

kw/ml

Czytaj także

Leszek Nowak. Wspominamy twórcę poznańskiej szkoły metodologicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 02:00
Uczony, krytyk marksizmu, wreszcie opozycjonista. Wskazał na to, co w idei leżącej u podstaw ustroju PRL było niekonsekwentne, co nie wytrzymało próby naukowej analizy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybitny kompozytor, skromy człowiek - wspomnienie Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 10:50
Skomponował muzykę do dziesiątek filmów. Współpracował ze znakomitymi reżyserami. W "Białych plamach" wspominano Wojciecha Kilara. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pro Memoria" Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 10:00
Dzienniki polskiego duchownego stanowią źródło informacji o powojennej historii Polski, jak również Kościoła. Autor zapisków nie stroni od ocen i analiz spraw dotyczących całego narodu.
rozwiń zwiń