Nie w każdym getcie były mury i bramy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 00:00
Ponad 400 tysięcy – tylu Żydów stłoczyli hitlerowcy na terenie warszawskiego getta.
Audio
  • 75. rocznica powstania w getcie warszawskim (Białe plamy/Trójka)
Drzewo Łez - żywy pomnik - wierzbę płaczącą odsłonięto na pl. Grzybowskim w Warszawie, w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
"Drzewo Łez" - żywy pomnik - wierzbę płaczącą odsłonięto na pl. Grzybowskim w Warszawie, w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskimFoto: PAP/Tomasz Gzell

Na porządku dziennym był widok ludzkich zwłok, mieszkańcy getta masowo umierali z głodu i chorób. Akcja wysiedlania getta rozpoczęła się już w lipcu 1942 roku. Z Umschlagplatzu odjeżdżały transporty do Treblinki. Wśród Żydów pozostałych w getcie w liczbie około 60 tysięcy przeważali mężczyźni.

Pojawiły się pomysły zorganizowania oporu. Żydowska Organizacja Bojowa na czele z Mordechajem Anielewiczem i Markiem Edelmanem powstała jeszcze w tym samym miesiącu. Inną istotną organizacją był Żydowski Związek Wojskowy na czele z Leonem Rodalem i Pawłem Frenklem.

– Niemcy chcieli wprowadzić getta od samego początku okupacji. Miała być to forma przejściowa, w której chciano umieścić Żydów, zanim zdecydowano, co dalej z nimi zrobić. Niekoniecznie były to zamknięte dzielnice. Nie w każdym getcie były mury i bramy. Chodziło po prostu o wydzielenie pewnego obszaru w mieście – powiedziała Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego.  

zdjęcie ilustracyjne 

Jak funkcjonowało warszawskie getto? – Sytuacja była bardzo dynamiczna. Inaczej wyglądała w momencie tworzenia się getta, a inaczej, gdy zaczęło dochodzić do akcji wysiedleńczych. Im bliżej akcji deportacyjnej, tym silniejszy był ruch, by uciec z getta – stwierdził dr Michał Trębacz z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Gość: Justyna Majewska (Żydowski Instytut Historyczny), dr Michał Trębacz (Muzeum Historii Żydów Polskich Polin)
Data emisji: 19.04.2018
Godzina emisji:
 23.09

abi/kw

Czytaj także

Jakie były skutki Marca '68?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 00:00
Mija 50 lat od marcowych wydarzeń 1968 roku. Jakie były skutki manifestacji studenckich? Jak dziś patrzymy na tamte dni? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie harcerstwo. Ponad 100 lat tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 00:00
Od ponad stu lat na ziemiach Polski istnieje harcerstwo. Unikalny system oparty o skautową zasadę: wychowanie przez działanie. Harcerstwo to braterstwo, przebywanie na łonie natury oraz idea służby Bogu, Polsce i bliźnim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie listy piszą… do władz

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 00:00
Wszystkie te sprawy, które teraz staralibyśmy się załatwić za pomocą poczty elektronicznej, w latach PRL załatwiano listownie.
rozwiń zwiń