Muzyka rozrywkowa w powojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 15:22
Na falach radia, na festiwalach i na estradach całej Polski – wszędzie tam w PRL usłyszeć można było muzykę rozrywkową.
Audio
  • Muzyka rozrywkowa w powojennej Polsce (Białe plamy/Trójka)
Jarocin 1982 rok. III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji
Jarocin 1982 rok. III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej GeneracjiFoto: PAP/Wojciech Kryński

Zaliczyć można do niej zarówno jazz, wykonywany w klubach powstających w spontanicznie odbudowywanej Warszawie. Pieśni, które w okresie socrealizmu miały zagrzewać mieszkańców do udziału w czynach społecznych. Piosenki estradowe, a także występy zespołów takich jak Mazowsze czy Śląsk.

W czasach PRL piosence rozrywkowej często przypisywano znaczenie propagandowe. Zdaniem Stanisława Barańczaka, miała ona powstawać w ściśle określonej konwencji. Do tego miała być odbierana za pomocą biernych mediów: radia i telewizji. Miejsca, w których można było ją usłyszeć podlegały silnej kontroli ze strony władz. W praktyce jednak władze nie były w stanie zapanować nad twórczością…

– Artyści wykorzystywali bardzo dużo luk i ogromny chaos w procesie decyzyjnym. Marek Gasztecki zauważył, że trzeba było dla muzyki rockowej co dekadę, co jakiś czas, wymyślić inną nazwę, by władza spojrzała na nią przychylnym okiem. Zamiast rock'n'rolla był więc big beat, a zamiast rocka była Muzyka Młodej Generacji – wskazała dr Karolina Bittner z IPN.

W Polskich Nagraniach nie były wydawane niektóre utwory, inne wydawano z dużym poślizgiem. Wykorzystywali to producenci pocztówek dźwiękowych. – Myślę, że wszyscy też kojarzymy fotografie z festiwalu w Jarocinie - las nagrywających magnetofonów nad głowami uczestników – powiedziała gość Mirosława Biełaszko. W latach 80. zaczynają się pojawić polonijne firmy fonograficzne, wytwórnie związane z "Solidarnością", wydawnictwa opozycyjne.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym dr Karolina Bittner opowiedziała m.in. o tym, jak wyglądała sytuacja w Polskim Radiu po wojnie. W audycji wykorzystano także ciekawe materiały archiwalne.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Gość: dr Karolina Bittner (Instytut Pamięci Narodowej, autorka książki "Partia z piosenką, piosenka z partią. PZPR wobec muzyki rozrywkowej")
Data emisji: 17.05.2018
Godzina emisji:
 23.09

kk/kw

Czytaj także

Polskie harcerstwo. Ponad 100 lat tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 00:00
Od ponad stu lat na ziemiach Polski istnieje harcerstwo. Unikalny system oparty o skautową zasadę: wychowanie przez działanie. Harcerstwo to braterstwo, przebywanie na łonie natury oraz idea służby Bogu, Polsce i bliźnim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie listy piszą… do władz

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 00:00
Wszystkie te sprawy, które teraz staralibyśmy się załatwić za pomocą poczty elektronicznej, w latach PRL załatwiano listownie.
rozwiń zwiń