X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ukradzione dzieciństwo

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 00:00
Temat audycji zainspirowany został wystawą zatytułowaną "Ukradzione dzieciństwo", a zorganizowaną przez warszawski oddział IPN.
Audio
  • Dzieciństwo w czasie II wojny światowej (Białe plamy/Trójka)
Warszawskie getto, utworzone przez okupantów Nazistowskich w Polsce w roku 1940, a zlikwidowane po powstaniu wznieconym przez bojową organizacje żydowską. Nz. ubogie i głodne dzieci w warszawskim getcie.
Warszawskie getto, utworzone przez okupantów Nazistowskich w Polsce w roku 1940, a zlikwidowane po powstaniu wznieconym przez bojową organizacje żydowską. Nz. ubogie i głodne dzieci w warszawskim getcie.Foto: CTK/PAP

żonkil getto pap 1200.jpg
Nie w każdym getcie były mury i bramy

Wystawa przedstawia codzienność dzieci, które żyły w czasie okupacji. Ogromna trauma, którą przeżywały w latach wojny, skradła im spokojne dzieciństwo. A to jest przecież najpiękniejszy okres w życiu człowieka. Pełen nadziei, beztroskiej zabawy i miłości. Wybuch wojny w 1939 roku sprawił, że ten świat przestał istnieć. Zastąpiły go groza, okrucieństwo i codzienne świadectwo śmierci.

– Bezpośrednim impulsem do przygotowania wystawy, było osobiste doznanie sprzed wielu lat. Jako początkujący historyk zbierałem materiały związane z konspiracją antykomunistyczną na terenie Białostocczyzny. Rozmawiałem z człowiekiem, który zamieścił opis wykonania wyroku przez miejscowych konspiratorów na jednym z działaczy komunistycznych. Zastrzelono go i zakopano niedaleko wsi. Zwłoki wykopały dzieci, które położyły mu na głowę czapkę i bawiły się tym trupem – wspomina dr Tomasz Łabuszewski, autor koncepcji wystawy "Ukradzione dzieciństwo".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której pojawiły się także fragmenty wystąpień uczestników konferencji "Wojna i okupacja w oczach dzieci 1939-1945" (Warszawa, 8 maja br.).

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Gość: dr Tomasz Łabuszewski (autor koncepcji wystawy "Ukradzione dzieciństwo")
Data emisji: 7.06.2018
Godzina emisji:
 23.08

kw/mk