Warszawa nad Tamizą

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 23:15
W chwili zakończenia II wojny światowej, jedno z największych skupisk ludności Polskiej na obczyźnie, znajdowało się w Wielkiej Brytanii. Było to ponad 130 tysięcy ludzi. 
Audio
  • Polski Londyn. Powojenne losy Polaków (Białe Plamy/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com/fxxu

pap_19400000_00J dzieci getto 1200.jpg
Ukradzione dzieciństwo

Wśród nich znajdowali się przedstawiciele elit politycznych, naukowych i artystycznych, a także żołnierze Polskich Sił Zbrojnych. Przed wieloma Polakami stał dylemat: wracać do ojczyzny, czy jednak pozostać. 

– Pojęcie "polski Londyn" jest identyfikowane przede wszystkim politycznie. Jednak Polacy, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii, nie zajmowali się tylko polityką. Funkcjonowali w obrębie czegoś, co przyjęło się nazywać "polskim państwem na obczyźnie" – tłumaczy prof. Andrzej Friszke. – Elementami tego państwa nie były tylko instytucje polityczne. Były tam np. szkoły wyższe – dodaje.

Jak wyglądała codzienność Polaków, którzy postanowili pozostać w Wielkiej Brytanii po zakończeniu wojny? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Andrzej Friszke (historyk), prof. Rafał Habielski (historyk) 
Data emisji: 25.07.2018
Godzina emisji:
 22.06

kw

Czytaj także

Józef Piłsudski i jego rola w odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 00:00
Bohater, mąż stanu, najbardziej charyzmatyczny polski polityk XX wieku. Choć są i tacy, którzy widzą w nim człowieka, który przekroczył cienką granicę pomiędzy demokracją a dążeniem do dyktatury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Beatlesów do Gomułki. Prof. Jerzy Eisler o historii PRL

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 00:00
Mając 15 lat uczestniczył w legendarnym koncercie grupy The Rolling Stones w Warszawie. Dziś jest wybitnym historykiem, który ostatnio wydał książkę "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską. Historia polityczna PRL".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Romanie Dmowskim w stulecie odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 23:30
Był twórcą polskiej myśli narodowej i jednym z ojców niepodległości. Do dziś postać ta budzi wśród historyków, publicystów czy polityków spore kontrowersje. Dlaczego? Jaką wizję Polski miał Roman Dmowski? 
rozwiń zwiń