X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czemu kard. Adam Sapieha nie zrobił kariery w Watykanie?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 23:00
To kard. Adam Sapieha przyczynił się do promocji w kościelnych strukturach i "kariery" Karola Wojtyły - późniejszego papieża. Kim był Książę Kościoła, Książę Niezłomny?
Audio
  • Kim był Książę Niezłomny - kard. Adam Stefan Sapieha? (Trójka/Białe plamy)
Listopad 1934. Poświęcenie nowej linii kolejowej. Widoczni m.in.: metropolita krakowski ks. Adam Sapieha, redaktor Marian Dąbrowski, wiceminister komunikacji Aleksander Bobkowski, poseł Walery Sławek
Listopad 1934. Poświęcenie nowej linii kolejowej. Widoczni m.in.: metropolita krakowski ks. Adam Sapieha, redaktor Marian Dąbrowski, wiceminister komunikacji Aleksander Bobkowski, poseł Walery SławekFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/domena publiczna

Zanim kardynał Adam Sapieha przystąpił do stanu duchownego, zdobył wszechstronne wykształcenie. Uczył się w gimnazjum we Lwowie, studiował prawo w Wiedniu, potem na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie teologię w Lille i Innsbrucku. 

– Kiedy zdecydował, że zostanie kapłanem, od razu było wiadomo, że nie będzie zwykłym proboszczem – mówi ksiądz prof. Józef Marecki. – To był człowiek od maleńkości wychowany do służenia drugiemu człowiekowi. Zaszczyty, gloria i spendor nie robiły na nim wielkiego wrażenia. On chciał być blisko człowieka – opowiada ksiądz Marecki.

Dlaczego Książę Niezłomny, mimo wykształcenia, nie zrobił nigdy kariery w Watykanie? Czemu kardynał Adam Sapieha nazywany jest Księciem Kościoła? Skąd wziął się przydomek Książę Niezłomny?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: ksiądz prof. Józef Marecki (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), dr Anna Czocher (IPN w Krakowie)
Data emisji: 19.09.2018
Godzina emisji:
 22.05

jcz/gs

Czytaj także

Życie i praca Wincentego Witosa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 23:15
Od gospodarza do premiera – tak w skrócie można opisać drogę życiową jednego z ojców niepodległej Polski, Wincentego Witosa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pianista, kompozytor, polityk, czyli Ignacy Jan Paderewski

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 23:15
W jego życiu muzyka była obecna od zawsze, choć początkowo nie był to fortepian. To właśnie dzięki jego sławie jako muzyka, rozpoznawano go na ulicach całego świata i to dzięki niej Polska mogła liczyć na wsparcie Thomasa W. Wilsona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy lotnicy na pakistańskim niebie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 23:00
W audycji Mirosław Biełaszko rozmawiał ze swoim gościem o historii polskich lotników w... Pakistanie.
rozwiń zwiń