Czemu kard. Adam Sapieha nie zrobił kariery w Watykanie?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 23:00
To kard. Adam Sapieha przyczynił się do promocji w kościelnych strukturach i "kariery" Karola Wojtyły - późniejszego papieża. Kim był Książę Kościoła, Książę Niezłomny?
Audio
  • Kim był Książę Niezłomny - kard. Adam Stefan Sapieha? (Trójka/Białe plamy)
Listopad 1934. Poświęcenie nowej linii kolejowej. Widoczni m.in.: metropolita krakowski ks. Adam Sapieha, redaktor Marian Dąbrowski, wiceminister komunikacji Aleksander Bobkowski, poseł Walery Sławek
Listopad 1934. Poświęcenie nowej linii kolejowej. Widoczni m.in.: metropolita krakowski ks. Adam Sapieha, redaktor Marian Dąbrowski, wiceminister komunikacji Aleksander Bobkowski, poseł Walery SławekFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/domena publiczna

Zanim kardynał Adam Sapieha przystąpił do stanu duchownego, zdobył wszechstronne wykształcenie. Uczył się w gimnazjum we Lwowie, studiował prawo w Wiedniu, potem na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie teologię w Lille i Innsbrucku. 

– Kiedy zdecydował, że zostanie kapłanem, od razu było wiadomo, że nie będzie zwykłym proboszczem – mówi ksiądz prof. Józef Marecki. – To był człowiek od maleńkości wychowany do służenia drugiemu człowiekowi. Zaszczyty, gloria i spendor nie robiły na nim wielkiego wrażenia. On chciał być blisko człowieka – opowiada ksiądz Marecki.

Dlaczego Książę Niezłomny, mimo wykształcenia, nie zrobił nigdy kariery w Watykanie? Czemu kardynał Adam Sapieha nazywany jest Księciem Kościoła? Skąd wziął się przydomek Książę Niezłomny?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: ksiądz prof. Józef Marecki (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), dr Anna Czocher (IPN w Krakowie)
Data emisji: 19.09.2018
Godzina emisji:
 22.05

jcz/gs

Czytaj także

Życie i praca Wincentego Witosa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 23:15
Od gospodarza do premiera – tak w skrócie można opisać drogę życiową jednego z ojców niepodległej Polski, Wincentego Witosa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pianista, kompozytor, polityk, czyli Ignacy Jan Paderewski

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 23:15
W jego życiu muzyka była obecna od zawsze, choć początkowo nie był to fortepian. To właśnie dzięki jego sławie jako muzyka, rozpoznawano go na ulicach całego świata i to dzięki niej Polska mogła liczyć na wsparcie Thomasa W. Wilsona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy lotnicy na pakistańskim niebie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 23:00
W audycji Mirosław Biełaszko rozmawiał ze swoim gościem o historii polskich lotników w... Pakistanie.
rozwiń zwiń