Życie, twórczość i działalność polityczna Ignacego Daszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 23:14
W tym wydaniu "Białych plam" przedstawiamy portret kolejnej postaci, bez której nie doszłoby do odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 – Ignacego Daszyńskiego.
Audio
  • Rozmowa o Ignacym Daszyńskim (Białe plamy/Trójka)
Marszałek Polski Józef Piłsudski podczas rozmowy z marszałkiem Sejmu Ignacym Daszyńskim.
Marszałek Polski Józef Piłsudski podczas rozmowy z marszałkiem Sejmu Ignacym Daszyńskim.Foto: Instytut Józefa Piłsudskiego/NAC

Polityk, pisarz i działacz socjalistyczny – Ignacy Daszyński urodził się w Zbarażu w 1866 roku. Od dzieciństwa miał kontakt ze środowiskiem Polaków zaangażowanych w Powstanie Styczniowe i działalność patriotyczną. Wkrótce zainteresował się ideałami socjalizmu. W czasie powtórzy po Galicji najmował się do różnych prac, by,przy okazji, przyglądać się życiu robotników.

Swoje zainteresowania rozwijał w Europie zachodniej, a po powrocie na teren Polski został jednym z liderów nowej galicyjskiej Partii Socjaldemokratycznej. Jako polityk i publicysta znany był ze znakomitych umiejętności oratorskich i polemicznych.

W 1905 roku, Ignacy Daszyński zaangażował się w organizację strajku powszechnego na terenie Galicji i Austrii. Przez wiele lat był zwolennikiem Józefa Piłsudskiego. Współpracował blisko z PPS, a później z PON. W 1918 roku został premierem Tymczasowego Rządu Ludowego w Lublinie.

W II RP został on zapamiętany jako aktywny działacz PPS, marszałek Sejmu, a, pod koniec życia, jako coraz głośniejszy krytyk polityki piłsudczyków. Zmarł w październiku 1936 roku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Michał Śliwa (politolog i historyk, profesor nauk politycznych, rektor Akademii Pedagogicznej i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), dr Kamil Piskała (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 5.12.2018
Godzina emisji:
 22.07

 

Czytaj także

Jaki wpływ na polską historię miał prof. Andrzej Paczkowski?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 09:01
1 października br. prof. Andrzej Paczkowski skończył 80 lat. Jest nestorem polskich historyków, ale szczyty osiągnął nie tylko w tej profesji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

50-lecie "Oazy wolności" w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 23:00
Środowisko naukowe-historyczne w Białymstoku obchodziło ostatnio jubileusz 50 lat istnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła biografia Wojciecha Korfantego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 23:00
Wielki Polak i wielki Ślązak – te słowa najlepiej opisują Wojciecha Korfantego. Ten polityk i przywódca narodowy Górnego Śląska to jedna najważniejszych postaci dla tego regiony i jego walki o przyłączenie go do Polski. 
rozwiń zwiń