X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie, twórczość i działalność polityczna Ignacego Daszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 23:14
W tym wydaniu "Białych plam" przedstawiamy portret kolejnej postaci, bez której nie doszłoby do odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 – Ignacego Daszyńskiego.
Audio
  • Rozmowa o Ignacym Daszyńskim (Białe plamy/Trójka)
Marszałek Polski Józef Piłsudski podczas rozmowy z marszałkiem Sejmu Ignacym Daszyńskim.
Marszałek Polski Józef Piłsudski podczas rozmowy z marszałkiem Sejmu Ignacym Daszyńskim.Foto: Instytut Józefa Piłsudskiego/NAC

Polityk, pisarz i działacz socjalistyczny – Ignacy Daszyński urodził się w Zbarażu w 1866 roku. Od dzieciństwa miał kontakt ze środowiskiem Polaków zaangażowanych w Powstanie Styczniowe i działalność patriotyczną. Wkrótce zainteresował się ideałami socjalizmu. W czasie powtórzy po Galicji najmował się do różnych prac, by,przy okazji, przyglądać się życiu robotników.

Swoje zainteresowania rozwijał w Europie zachodniej, a po powrocie na teren Polski został jednym z liderów nowej galicyjskiej Partii Socjaldemokratycznej. Jako polityk i publicysta znany był ze znakomitych umiejętności oratorskich i polemicznych.

W 1905 roku, Ignacy Daszyński zaangażował się w organizację strajku powszechnego na terenie Galicji i Austrii. Przez wiele lat był zwolennikiem Józefa Piłsudskiego. Współpracował blisko z PPS, a później z PON. W 1918 roku został premierem Tymczasowego Rządu Ludowego w Lublinie.

W II RP został on zapamiętany jako aktywny działacz PPS, marszałek Sejmu, a, pod koniec życia, jako coraz głośniejszy krytyk polityki piłsudczyków. Zmarł w październiku 1936 roku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Michał Śliwa (politolog i historyk, profesor nauk politycznych, rektor Akademii Pedagogicznej i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), dr Kamil Piskała (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 5.12.2018
Godzina emisji:
 22.07

 

Czytaj także

Jaki wpływ na polską historię miał prof. Andrzej Paczkowski?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 09:01
1 października br. prof. Andrzej Paczkowski skończył 80 lat. Jest nestorem polskich historyków, ale szczyty osiągnął nie tylko w tej profesji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

50-lecie "Oazy wolności" w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 23:00
Środowisko naukowe-historyczne w Białymstoku obchodziło ostatnio jubileusz 50 lat istnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła biografia Wojciecha Korfantego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 23:00
Wielki Polak i wielki Ślązak – te słowa najlepiej opisują Wojciecha Korfantego. Ten polityk i przywódca narodowy Górnego Śląska to jedna najważniejszych postaci dla tego regiony i jego walki o przyłączenie go do Polski. 
rozwiń zwiń