Obrońcy dobra powierzonego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 23:15
Dziś honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich jest Krzysztof Penderecki. Organizacja powstała już na przełomie sierpnia i września 1945 roku w Krakowie.
Audio
  • Historia Związku Kompozytorów Polskich (Białe plamy/Trójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/SunnyGraph

Z jednej strony miała ona stanowić kontynuację przedwojennej działalności kompozytorów, z drugiej jej celem była centralizacja, a co za tym idzie – skuteczniejsze podporządkowanie środowiska kompozytorów władzy, która wkrótce miała przystąpić do zmiany kultury w duchu socrealistycznym. Od roku 1956 pojawia się nowy festiwal "Warszawska jesień", który będzie stanowił przejaw muzycznej awangardy. 

Działalność ZKP opiera się na integracji i dokumentowaniu działań środowiska. Związek posiada bogate archiwa, które historykom i muzykologom umożliwiają badania nad polską muzyką II połowy XX wieku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Gość: prof. Katarzyna Dadak-Kozicka (muzykolog, wieloletni członek ZKP)
Data emisji: 19.12.2018
Godzina emisji:
 22.06

kw/ab

Czytaj także

Jak bardzo niemiecka była NRD?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 23:14
Deutsche Demokratische Republik, DDR, Niemcy Wschodnie, NRD, Ossi – wszystko to określenia oficjalne i potoczne, jakie stosowano wobec wschodniej części Niemiec i jej mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie, twórczość i działalność polityczna Ignacego Daszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 23:14
W tym wydaniu "Białych plam" przedstawiamy portret kolejnej postaci, bez której nie doszłoby do odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 – Ignacego Daszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Społeczeństwo wobec stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 23:14
W tym wydaniu "Białych plam" przedstawiamy postawę społeczeństwa polskiego wobec rygorów stanu wojennego i tego, co wówczas działo się w Polsce.
rozwiń zwiń