Od "sportowania" do sportu wyczynowego, czyli historia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 23:00
Uczestnictwo w olimpiadach uznawane jest za jeden z wyznaczników pozycji międzynarodowej państwa. Dopuszczenie do udziału w nich to jeden z dowodów uznania państwa przez wspólnotę międzynarodową.
Audio
  • Geneza Polskiego Komitetu Olimpijskiego (Białe plamy/Trójka)
Ślubowanie polskich olimpijczyków w sali Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego w Warszawie
Ślubowanie polskich olimpijczyków w sali Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego w WarszawieFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

– Gdyby zastanowić się nad genezą, nie tylko nad genezą PKOl, ale w ogóle popularności sportu w latach 1918-39, to gdybyśmy pominęli okres legionowy, a nawet sięgając jeszcze głębiej do tych organizacji paramilitarnych, które powstały przed I wojną światową, to zauważymy, że sport był tam wpisany na jedną z najważniejszych pozycji. Nie było tam mowy o sporcie wyczynowym, ale ta sprawność fizyczna, zdolność fechtunku, strzelania, wytrzymałość w marszu, umiejętność jazdy konnej i dobra kondycja w ogóle, to były rzeczy niezbędne, gdy mówimy o przygotowaniu żołnierza do służby wojskowej. Dlatego Józef Piłsudski przykładał dużą wagę do rozwoju sportu. Sam powiedział kiedyś, że wolał on "sportowanie od sportu". Czy nie lubił sportu? Nie, to błędne rozumowanie. Wpierw jest "sportowanie", a potem jest sport wyczynowy. Gdyby popatrzeć na jego całą biografię polityczną, to widać dużą wagę przykładał wpierw do "sportowania", a potem do sportu – mówi prof Tadeusz Wolsza.

Polski Komitet Olimpijski założony został 12 października 1919 roku jako Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. Pierwszym prezesem został wybrany książę Stefan Lubomirski, a protektorat objął naczelnik państwa Józef Piłsudski. Z powodu wojny 1920 roku nie udało się doprowadzić do występu naszej reprezentacji w Antwerpii, ale dwa lata później, do Chamonix pojechało już ośmioro sportowców z Polski. Pierwsze medale nasi sportowcy wywalczyli na letniej olimpiadzie w Paryżu w 1924 roku. Złoto przyszło cztery lata później w Amsterdamie. Zdobyła je w rzucie dyskiem Halina Konopacka.

W jaki sposób organizowano polski sport zaraz po odzyskaniu niepodległości? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Artur Pasko (Uniwersytet w Białymstoku – Instytut Historii i Nauk Politycznych), prof. Tadeusz Wolsza (historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 6.03.2019
Godzina emisji:
 22.06

ml/gs

Czytaj także

Józef Piłsudski i jego rola w odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 00:00
Bohater, mąż stanu, najbardziej charyzmatyczny polski polityk XX wieku. Choć są i tacy, którzy widzą w nim człowieka, który przekroczył cienką granicę pomiędzy demokracją a dążeniem do dyktatury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 16:40
Jest ikoną zarówno walki o niepodległość, jak i tamtej Polski, może bardziej z anegdoty, legendy niż z realnej II RP.
rozwiń zwiń