Kościół greckokatolicki w Polsce po roku 1945

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 23:00
Tym wydaniem "Białych plam" rozpoczynamy nowy cykl poświęcony mniejszościom wyznaniowym i narodowym po II wojnie światowej w Polsce. Inaugurujemy go spotkaniem z kościołem greckokatolickim.
Audio
  • Historia powojennego kościoła greckokatolickiego w Polsce (Białe plamy/Trójka)
Duchowni Kościoła greckokatolickiego w kondukcie pogrzebowym
Duchowni Kościoła greckokatolickiego w kondukcie pogrzebowymFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Dzisiejszy temat łączy religię, politykę i tożsamość narodową. Kościół greckokatolicki unicki uznaje papieża, zachowuje jednak właściwą prawosławiu odrębność liturgiczną i prawną. Jego powstanie to efekt prób przezwyciężenia rozłamu między kościołem katolickim, a prawosławnym. Do jego powstania doprowadziła unia brzeska z 1596 roku. Zwalczać ją miała odtąd Rosja i tamtejsza cerkiew, obawiające się utraty rządu dusz nad częścią wiernych kościoła prawosławnego na terenie dzisiejszej Ukrainy. Represje trwały również po II wojnie światowej, kiedy to komuniści likwidowali jego struktury, aresztowali duchownych, a decyzją tzw. synodu lwowskiego, kościół unicki włączono do rosyjskiej cerkwi. Choć struktury powstały na nowo po przemianie ustrojowej, znaczna część społeczności unickiej pozostała w diasporze.

O historii kościoła unickiego i powojennych losach grekokatolików mówili zaproszeni do studia goście: profesorowie Igor Hałagida i Konrad Białecki. Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Igor Hałagida (historyk, Uniwersytet Gdański), prof. Konrad Białecki (historyk, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, oddział IPN w Poznaniu)
Data emisji: 20.03.2019
Godzina emisji:
 22.06

ml

Czytaj także

Józef Piłsudski i jego rola w odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 00:00
Bohater, mąż stanu, najbardziej charyzmatyczny polski polityk XX wieku. Choć są i tacy, którzy widzą w nim człowieka, który przekroczył cienką granicę pomiędzy demokracją a dążeniem do dyktatury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 16:40
Jest ikoną zarówno walki o niepodległość, jak i tamtej Polski, może bardziej z anegdoty, legendy niż z realnej II RP.
rozwiń zwiń