X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kościół greckokatolicki w Polsce po roku 1945

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 23:00
Tym wydaniem "Białych plam" rozpoczynamy nowy cykl poświęcony mniejszościom wyznaniowym i narodowym po II wojnie światowej w Polsce. Inaugurujemy go spotkaniem z kościołem greckokatolickim.
Audio
  • Historia powojennego kościoła greckokatolickiego w Polsce (Białe plamy/Trójka)
Duchowni Kościoła greckokatolickiego w kondukcie pogrzebowym
Duchowni Kościoła greckokatolickiego w kondukcie pogrzebowymFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Dzisiejszy temat łączy religię, politykę i tożsamość narodową. Kościół greckokatolicki unicki uznaje papieża, zachowuje jednak właściwą prawosławiu odrębność liturgiczną i prawną. Jego powstanie to efekt prób przezwyciężenia rozłamu między kościołem katolickim, a prawosławnym. Do jego powstania doprowadziła unia brzeska z 1596 roku. Zwalczać ją miała odtąd Rosja i tamtejsza cerkiew, obawiające się utraty rządu dusz nad częścią wiernych kościoła prawosławnego na terenie dzisiejszej Ukrainy. Represje trwały również po II wojnie światowej, kiedy to komuniści likwidowali jego struktury, aresztowali duchownych, a decyzją tzw. synodu lwowskiego, kościół unicki włączono do rosyjskiej cerkwi. Choć struktury powstały na nowo po przemianie ustrojowej, znaczna część społeczności unickiej pozostała w diasporze.

O historii kościoła unickiego i powojennych losach grekokatolików mówili zaproszeni do studia goście: profesorowie Igor Hałagida i Konrad Białecki. Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Igor Hałagida (historyk, Uniwersytet Gdański), prof. Konrad Białecki (historyk, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, oddział IPN w Poznaniu)
Data emisji: 20.03.2019
Godzina emisji:
 22.06

ml

Czytaj także

Józef Piłsudski i jego rola w odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 00:00
Bohater, mąż stanu, najbardziej charyzmatyczny polski polityk XX wieku. Choć są i tacy, którzy widzą w nim człowieka, który przekroczył cienką granicę pomiędzy demokracją a dążeniem do dyktatury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 16:40
Jest ikoną zarówno walki o niepodległość, jak i tamtej Polski, może bardziej z anegdoty, legendy niż z realnej II RP.
rozwiń zwiń