Międzywojenne dzieje Konferencji Episkopatu Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 23:15
Konferencja Episkopatu Polski w Kościele katolickim to instytucja zrzeszająca biskupów z Polski, mająca na celu koordynację prac biskupów i współpracę w rozwiązywaniu wspólnych problemów. 
Audio
  • Rola Konferencji Episkopatu Polski w jednoczeniu kraju po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku (Białe plamy/Trójka)
Ks. Kardynał Aleksander Kakowski
Ks. Kardynał Aleksander KakowskiFoto: NAC/Archiwum Ilustrowanego Kuriera Codziennego

Biskupi w Polsce zrzeszają się w konferencje od 1918 roku, więc niedawno obchodziliśmy stulecie KEP. W audycji mówimy o czasach międzywojennych, kiedy posługę prymasa pełnili Edmund Dalbor, a od 1926 roku August Hlond. Kardynał Aleksander Kakowski zaś do śmierci w 1938 roku zachował tytuł prymasa Królestwa Polskiego.

Biskup Marek Solarczyk wspomina początki Konferencji Episkopatu. – Stworzono coś, co nie było tak bardzo powszechne, bo też warto pamiętać - i to jest bardzo mocno akcentowane - że konferencje krajowe nie były realizowane – mówi. Były za to konferencje prowincjalne.

Jan Żaryn, historyk, przypomina pewne fakty z początków konferencji. – Jest akt z 5 listopada 1916 roku i arcybiskup Kakowski, jako metropolita warszawski, przygotowuje stulecie istniejącej od 1818 roku metropolii warszawskiej – mówi gość Trójki. Zdaniem historyka jest to uznanie Królestwa Polskiego na mapach ówczesnej Europy. Metropolia Warszawska w granicach Królestwa Polskiego stała się Kościołem prowincjonalnym, na czele którego stoi prymas Królestwa Polskiego.

Jak przebiegło zjednoczenie Kościoła katolickiego w niepodległej po 123 latach zaborów Polsce? Jaka była rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości i jak wyglądały stosunki między hierarchami? Jaką rolę pełnił wizytator papieski Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: bp Marek Solarczyk, Jan Żaryn (senator, historyk Kościoła)
Data emisji: 8.05.2019
Godzina emisji:
 22.06

ag/gs


Czytaj także

Kościół greckokatolicki w Polsce po roku 1945

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 23:00
Tym wydaniem "Białych plam" rozpoczynamy nowy cykl poświęcony mniejszościom wyznaniowym i narodowym po II wojnie światowej w Polsce. Inaugurujemy go spotkaniem z kościołem greckokatolickim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościoły protestanckie po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 23:00
Od 800 do 900 tys. – to przybliżona liczba ewangelików zamieszkujących II Rzeczpospolitą. 
rozwiń zwiń