X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Międzywojenne dzieje Konferencji Episkopatu Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 23:15
Konferencja Episkopatu Polski w Kościele katolickim to instytucja zrzeszająca biskupów z Polski, mająca na celu koordynację prac biskupów i współpracę w rozwiązywaniu wspólnych problemów. 
Audio
  • Rola Konferencji Episkopatu Polski w jednoczeniu kraju po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku (Białe plamy/Trójka)
Ks. Kardynał Aleksander Kakowski
Ks. Kardynał Aleksander KakowskiFoto: NAC/Archiwum Ilustrowanego Kuriera Codziennego

Biskupi w Polsce zrzeszają się w konferencje od 1918 roku, więc niedawno obchodziliśmy stulecie KEP. W audycji mówimy o czasach międzywojennych, kiedy posługę prymasa pełnili Edmund Dalbor, a od 1926 roku August Hlond. Kardynał Aleksander Kakowski zaś do śmierci w 1938 roku zachował tytuł prymasa Królestwa Polskiego.

Biskup Marek Solarczyk wspomina początki Konferencji Episkopatu. – Stworzono coś, co nie było tak bardzo powszechne, bo też warto pamiętać - i to jest bardzo mocno akcentowane - że konferencje krajowe nie były realizowane – mówi. Były za to konferencje prowincjalne.

Jan Żaryn, historyk, przypomina pewne fakty z początków konferencji. – Jest akt z 5 listopada 1916 roku i arcybiskup Kakowski, jako metropolita warszawski, przygotowuje stulecie istniejącej od 1818 roku metropolii warszawskiej – mówi gość Trójki. Zdaniem historyka jest to uznanie Królestwa Polskiego na mapach ówczesnej Europy. Metropolia Warszawska w granicach Królestwa Polskiego stała się Kościołem prowincjonalnym, na czele którego stoi prymas Królestwa Polskiego.

Jak przebiegło zjednoczenie Kościoła katolickiego w niepodległej po 123 latach zaborów Polsce? Jaka była rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości i jak wyglądały stosunki między hierarchami? Jaką rolę pełnił wizytator papieski Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: bp Marek Solarczyk, Jan Żaryn (senator, historyk Kościoła)
Data emisji: 8.05.2019
Godzina emisji:
 22.06

ag/gs


Czytaj także

Kościół greckokatolicki w Polsce po roku 1945

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 23:00
Tym wydaniem "Białych plam" rozpoczynamy nowy cykl poświęcony mniejszościom wyznaniowym i narodowym po II wojnie światowej w Polsce. Inaugurujemy go spotkaniem z kościołem greckokatolickim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościoły protestanckie po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 23:00
Od 800 do 900 tys. – to przybliżona liczba ewangelików zamieszkujących II Rzeczpospolitą. 
rozwiń zwiń