Wyścig Pokoju, czyli sport ramię w ramię z propagandą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 23:15
Wyścig Pokoju – rozgrywany najczęściej na trasie Warszawa-Praga i Praga-Warszawa – odbył się po raz pierwszy w 1948 roku i szybko zyskał na popularności. Rywalizację kolarzy śledziły tysiące widzów, zarówno na trasie, jak i w radio czy telewizji.
Audio
XIV Międzynarodowy Kolarski Wyścig Pokoju. Zawodnicy wjeżdżający na płytę  Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego (Warszawa).
XIV Międzynarodowy Kolarski Wyścig Pokoju. Zawodnicy wjeżdżający na płytę Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego (Warszawa). Foto: Siemaszko Zbyszko/NAC

Była to jedna z największych imprez sportowych w bloku wschodnim. Wśród Polaków najczęściej na podium stawali Stanisław Szozda i Ryszard Szurkowski, jednak liderami Wyścigu Pokoju zwykle byli reprezentanci RFN i NRD. Po upadku bloku wschodniego impreza traciła na znaczeniu, ustępując wyścigom kolarzy zawodowych. Ostatnia edycja odbyła się w 2006 roku, a jej zwycięzcą został Włoch Giampaolo Cheula.

– Genezę wyścigu usadowiłbym nieco głębiej, bo już w dwudziestoleciu międzywojennym, tam tkwi sedno sprawy. Mam tu na myśli konflikt polsko-czeski dotyczący, między innymi, Śląska Cieszyńskiego, Zaolzia i przyszłości tych ziem. W 1945 roku spór rozpoczął się ponownie, a jego arbitrem był Józef Stalin. Ten wyścig miał służyć wymiarowi propagandowemu i puścić w świat sygnał, że jest to próba załagodzenia tego konfliktu – mówi prof. Tadeusz Wolsza.

– Od początku nie było wiadomo, czy będzie to, jak wówczas mówiono, bieg kolarski. Początkowo rozważano ściganie się motocyklami lub samochodami. Kolarstwo okazało się znacznie bardziej przystępniejszą dyscypliną – dodaje prof. Artur Pasko.

Dlaczego plan rozszerzania wyścigu na inne państwa nie powiódł się? Jak dokonywano doboru drużyn i zawodników? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Artur Pasko (prof. Uniwersytetu w Białymstoku, członek Polskiej Akademii Olimpijskiej), prof. Tadeusz Wolsza (historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 22.05.2019
Godzina emisji:
 22.06

ml/mk

Czytaj także

Rewolucja powielaczy. Słowo w walce z reżimem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 20:00
- Dzięki podziemnym wydawnictwom do polskiego czytelnika trafili zakazani przez cenzurę Miłosz i Gombrowicz, ale też wielu wielu zagranicznych autorów, jak chociażby Günter Grass - mówił w Dwójce Jan Strękowski, działacz opozycji w PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Holewiński - podziemny wydawca

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 14:19
- Z Jarkiem Markiewiczem uznaliśmy, że chcemy robić wydawnictwo. Dla nas nie miało znaczenia, czy książka jest cenzuralna, czy nie. Wyznacznikiem była dla nas jej wartość - mówi Wacław Holewiński, działacz opozycji demokratycznej, więzień polityczny PRL, wydawca, pisarz.
rozwiń zwiń