X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kto jak kto, ale Polacy?" czyli o stosunkach polsko-izraelskich w latach 1948–1967

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 23:15
Po II Wojnie Światowej część obywateli Polski pochodzenia żydowskiego zdecydowała się opuścić "cmentarz", którym stał się ten kraj po Holokauście i wyemigrować. Część jednak zdecydowała się kontynuować wielowiekową tradycję obecności Żydów na ziemiach polskich.  
Audio
  • O dwudziestoleciu stosunków polsko-izraelskich (Białe plamy/Trójka)
Światowy Zjazd Syjonistów w Krakowie, sierpień 1934 roku
Światowy Zjazd Syjonistów w Krakowie, sierpień 1934 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

W tym samym czasie Polska znalazła się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. To poskutkowało stopniowym pogarszaniem się zarówno stosunków pomiędzy polskimi władzami i zamieszkującymi kraj Żydami, jak i relacji dyplomatycznej łączącej Polskę i utworzone w 1948 roku państwo Izrael. 

– Do 1948 roku mieliśmy wiele instytucji, partii i organizacji żydowskich. Przejęcie przez komunistów władzy w Polsce wskutek sfałszowanych wyborów doprowadziło do tego, że zaczęli oni dominować, przejmować wpływy. Organizacje syjonistyczne zostały zmuszone do zakończenia działalności. To zmieniło sytuację ludności żydowskiej w Polsce, a i wobec Izraela widać było nowy sygnał inspirowany polityką radziecką – opowiada Bożena Szaynok, ekspert w dziedzinie historii stosunków polsko-izraelskich.

W audycji także o tym, jak prezentowały się perspektywy odbudowy społeczności żydowskiej w postaci takiej jak przed wojną oraz o wydarzeniach z marca 1968 roku. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: dr hab. Bożena Szaynok (historyk, specjalizująca się w historii najnowszej, historii stosunków polsko-izraelskich, historii Żydów w Polsce po 1945, historii Polski i powszechnej XX wieku; nauczycielka akademicka związana z Uniwersytetem Wrocławskim), dr hab. Grzegorz Berendt (historyk, wykładowca historii na Uniwersytecie Gdańskim, członek Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Data emisji: 12.06.2019 
Godzina emisji:
 22.07

kr/ml


Czytaj także

Obrońcy dobra powierzonego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 23:15
Dziś honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich jest Krzysztof Penderecki. Organizacja powstała już na przełomie sierpnia i września 1945 roku w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądają święta artysty operowego?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 23:00
W świątecznym wydaniu audycji rozmawialiśmy z Ryszardem i Robertem Cieślami, śpiewakami, profesorami UMCF w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie i twórczość Józefa Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 23:05
W Nowym Roku kontynuujemy cykl o wybitnych Polakach w stulecie niepodległości. Bohaterem audycji był Józef Czapski. 
rozwiń zwiń