"Kto jak kto, ale Polacy?" czyli o stosunkach polsko-izraelskich w latach 1948–1967

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 23:15
Po II Wojnie Światowej część obywateli Polski pochodzenia żydowskiego zdecydowała się opuścić "cmentarz", którym stał się ten kraj po Holokauście i wyemigrować. Część jednak zdecydowała się kontynuować wielowiekową tradycję obecności Żydów na ziemiach polskich.  
Audio
  • O dwudziestoleciu stosunków polsko-izraelskich (Białe plamy/Trójka)
Światowy Zjazd Syjonistów w Krakowie, sierpień 1934 roku
Światowy Zjazd Syjonistów w Krakowie, sierpień 1934 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

W tym samym czasie Polska znalazła się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. To poskutkowało stopniowym pogarszaniem się zarówno stosunków pomiędzy polskimi władzami i zamieszkującymi kraj Żydami, jak i relacji dyplomatycznej łączącej Polskę i utworzone w 1948 roku państwo Izrael. 

– Do 1948 roku mieliśmy wiele instytucji, partii i organizacji żydowskich. Przejęcie przez komunistów władzy w Polsce wskutek sfałszowanych wyborów doprowadziło do tego, że zaczęli oni dominować, przejmować wpływy. Organizacje syjonistyczne zostały zmuszone do zakończenia działalności. To zmieniło sytuację ludności żydowskiej w Polsce, a i wobec Izraela widać było nowy sygnał inspirowany polityką radziecką – opowiada Bożena Szaynok, ekspert w dziedzinie historii stosunków polsko-izraelskich.

W audycji także o tym, jak prezentowały się perspektywy odbudowy społeczności żydowskiej w postaci takiej jak przed wojną oraz o wydarzeniach z marca 1968 roku. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: dr hab. Bożena Szaynok (historyk, specjalizująca się w historii najnowszej, historii stosunków polsko-izraelskich, historii Żydów w Polsce po 1945, historii Polski i powszechnej XX wieku; nauczycielka akademicka związana z Uniwersytetem Wrocławskim), dr hab. Grzegorz Berendt (historyk, wykładowca historii na Uniwersytecie Gdańskim, członek Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Data emisji: 12.06.2019 
Godzina emisji:
 22.07

kr/ml


Czytaj także

Obrońcy dobra powierzonego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 23:15
Dziś honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich jest Krzysztof Penderecki. Organizacja powstała już na przełomie sierpnia i września 1945 roku w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądają święta artysty operowego?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 23:00
W świątecznym wydaniu audycji rozmawialiśmy z Ryszardem i Robertem Cieślami, śpiewakami, profesorami UMCF w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie i twórczość Józefa Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 23:05
W Nowym Roku kontynuujemy cykl o wybitnych Polakach w stulecie niepodległości. Bohaterem audycji był Józef Czapski. 
rozwiń zwiń