X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski rock lat 80. i jego wpływ na kulturę masową

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 23:12
Bunt, kontestacja komunistycznej rzeczywistości, powiew wolności – polski rock lat 80. to muzyka, ale również zjawisko społeczne. 
Audio
  • Historia polskiego rocka lat 80. (Białe plamy/Trójka)
III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (Jarocin, 24-26 sierpnia 1982)
III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (Jarocin, 24-26 sierpnia 1982)Foto: Wojciech Kryński/PAP

To też prosta i nośna odpowiedź młodych ludzi na cenzurę. Pokolenie znalazło przestrzeń do własnej, bardziej niezależnej ekspresji, ale też okazje do spotkań. Oczywiście najsłynniejszym z nich był festiwal w Jarocinie. Kora, Robert Brylewski czy Tomasz Lipiński to do dziś legendy polskiej kultury masowej. 

– Bardzo często mówi się, że rock to nie tylko muzyka, ale często wyróżnia się tylko ją. Dla mnie rock jest czymś więcej. Na tę kulturę składa się też moda, stroje czy ideologia – mówi dr Anna Idzikowska-Czubaj z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

– Uważam, że kiedy mówimy o polskiej muzyce rockowej, to dodajemy do tego zbyt dużo tej otoczki poza muzycznej – zaznacza dr Robert Spałek (IPN w Warszawie) z Instytutu Pamięci Narodowej. – Muzyka rockowa zawsze była dla mnie częścią sztuki – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: dr Anna Idzikowska-Czubaj (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Robert Spałek (IPN w Warszawie)
Data emisji: 26.06.2019 
Godzina emisji:
 22.05

kw

Czytaj także

RWE. Radio, które dawało wolność

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 23:13
Radio Wolna Europa powstało w Nowym Jorku w 1949 roku. Rozgłośnia, która była finansowana przez Stany Zjednoczone, nadawała audycje skierowane do mieszkańców bloku wschodniego. Polska sekcja radia z siedzibą w Monachium rozpoczęła emisję stałych programów 3 maja 1952 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kto jak kto, ale Polacy?" czyli o stosunkach polsko-izraelskich w latach 1948–1967

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 23:15
Po II Wojnie Światowej część obywateli Polski pochodzenia żydowskiego zdecydowała się opuścić "cmentarz", którym stał się ten kraj po Holokauście i wyemigrować. Część jednak zdecydowała się kontynuować wielowiekową tradycję obecności Żydów na ziemiach polskich.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosna 1989 – zmierzch komunizmu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 23:13
– Był cały szereg czynników wewnętrznych i zewnętrznych, jak Pieriestrojka Gorbaczowa, które doprowadziły do tego, co stało się w Polsce w 1989 roku – mówi prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń