Podwójne życie Barbary Wereszczyńskiej – rozmowa z Peterem Rainą

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 00:00
– Historyk, pisarz, publicysta. Hindus, który zakochał się w Polsce, pisze o historii Polski i żyje Polską – tak Mirosław Biełaszko zapowiedział gościa audycji – Petera Rainę. Naukowiec wspominał fascynację polską historią i Prymasem Tysiąclecia – Stefanem Wyszyńskim oraz relację z żoną, nieżyjącą już Barbarą Wereszczyńską-Rainą.
Audio
Fragment okładki książki Bliski szpieg Petera Rainy, wyd.  von Borowiecky
Fragment okładki książki "Bliski szpieg" Petera Rainy, wyd. von BorowieckyFoto: von Borowiecky

Peter Raina to urodzony w 1935 roku w Kaszmirze historyk i naukowiec, badający m.in. historię Polski. Ukończył historię na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie zaczął interesować się polskimi dziejami. Do Warszawy przybył w 1962 roku w ramach wymiany akademickiej, a cztery lata później uzyskał tytuł doktora nauk historycznych na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą stosunkom polsko-niemieckim. W swojej późniejszej karierze naukowej poświęcił sie głównie historii Kościoła Katolickiego w Polsce. Działał w opozycji, był bliskim znajomym m.in. Jacka Kuronia czy Karola Modzelewskiego. Ówczesna władza zmusiła go do emigracji – Na początku 1967 roku Raina wyjechał do Berlina, gdzie mieszka do dziś. Dopiero w 2007 roku okazało się, że do emigracji Rainy przyczyniła się jego żona – Barbara Wereszczyńska-Raina, która składała na niego donosy tajnej policji w trakcie trwania ich małżeństwa. Właśnie temu wątkowi historyk poświęcił publikację "Bliski szpieg".

– To był szok. Ale rozumiem to, była szantażowana. Podawała informacje, kto mnie odwiedził, co robię. Mam pretensje tylko o to, że przekazała im całą teczkę korespondencji. Nie dała jednak klucza do sejfu, gdzie były wszystkie dokumenty prymasa Wyszyńskiego. Ale to jest tragiczna postać sama w sobie, ona też była ofiarą stanu wojennego i panującego systemu – mówił nasz rozmówca.

Jak doszło do spotkania Petera Rainy z ówczesnym prymasem Stefanem Wyszyńskim, któremu naukowiec poświęcił wiele ze swoich prac? Czym dla naukowca jest polskość?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: Peter Raina (historyk)
Data emisji: 24.07.2019 
Godzina emisji:
 23.09

kw/kw

Czytaj także

Władysław Gomułka: Nie chcemy, by w naszym kraju powstała piąta kolumna

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 05:40
- Nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela, jeżeli tego pragnęli - mówił Władysław Gomułka. - Stoimy na stanowisku, że każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę, Polskę Ludową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał August Hlond, prymas Polski. "On zawsze uważał, że jego miejsce jest w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 05:50
140 lat temu, 5 lipca 1881 roku, urodził się August Hlond, kardynał, prymas Polski w latach 1926–1948.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na dziś. 60. rocznica zamachu na Władysława Gomułkę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 20:45
15 lipca 1959 roku przeprowadzano nieudany zamach na Władysława Gomułkę. Dwa lata później ten sam zamochowiec ponowił próbę. O kulisach tych wydarzeń rozmawiali w audycji "Historia na dziś" Tadeusz Płużański i dr Patryk Pleskot.
rozwiń zwiń