Kopalnia złota ery atomowej w Sudetach

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 00:00
Mało znanym faktem jest, że w trwającej ponad 70 lat historii energetyki jądrowej swoją rolę odegrała również Polska. 
Audio
  • Nieodkryta historia polskich kopalń Uranu (Białe plamy/Trójka)
Opuszczona kopalnia uranu w Radoniowie
Opuszczona kopalnia uranu w RadoniowieFoto: shutterstock.com/ Vladimir Mulder

Program atomowy wprowadzono w sudeckich miejscowościach Kowary, Miedzianka i Radoniów. To tam, najpierw nazistowskie Niemcy, następnie zaś znajdująca się w sowieckiej strefie wpływów Polska, wydobywały uran – źródło izotopu 235, który potrzebny był do budowy radzieckiej bomby atomowej. Jak wyglądało wydobycie w Sudetach od końca lat 40. do pierwszej połowy lat 70.? Jak do pracy w kopalni werbowano górników i w jakich warunkach oni pracowali? Kto nadzorował ich pracę?

– Z werbowaniem górników do pracy w nowym sektorze przemysłu wydobywczego od początku był problem. Jeżdżono głównie na Górny Śląsk i tam próbowano znaleźć chętnych do pracy, nie mówiąc, przy czym się będzie pracowało, ale oferując duże zarobki. I rzeczywiście w taki sposób udawało się ściągać pracowników. Pracownicy nie mieli żądnej świadomości tego, przy czym pracują. W Kowarach wydobywany materiał nazywano R2, czyli Rudą 2 – opowiada Robert Klementowski z oddziału IPN we Wrocławiu, autor książki "W cieniu sudeckiego uranu. Kopalnictwo uranu w Polsce w latach 1948–1973".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Okładka książki "W cieniu sudeckiego uranu. Kopalnictwo uranu w Polsce w latach 1948–1973" Roberta Klementowskiego, wyd. IPN Wrocław Okładka książki "W cieniu sudeckiego uranu. Kopalnictwo uranu w Polsce w latach 1948–1973" Roberta Klementowskiego, wyd. IPN Wrocław

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: Robert Klementowski (oddział IPN we Wrocławiu, profesor Uniwersytet Wrocławskiego, autor książki "W cieniu sudeckiego uranu. Kopalnictwo uranu w Polsce w latach 1948–1973")
Data emisji: 21.08.2019 
Godzina emisji:
 23.08

kr

Czytaj także

Polscy lotnicy na pakistańskim niebie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 23:00
W audycji Mirosław Biełaszko rozmawiał ze swoim gościem o historii polskich lotników w... Pakistanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kto jak kto, ale Polacy?" czyli o stosunkach polsko-izraelskich w latach 1948–1967

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 23:15
Po II Wojnie Światowej część obywateli Polski pochodzenia żydowskiego zdecydowała się opuścić "cmentarz", którym stał się ten kraj po Holokauście i wyemigrować. Część jednak zdecydowała się kontynuować wielowiekową tradycję obecności Żydów na ziemiach polskich.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójne życie Barbary Wereszczyńskiej – rozmowa z Peterem Rainą

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 00:00
– Historyk, pisarz, publicysta. Hindus, który zakochał się w Polsce, pisze o historii Polski i żyje Polską – tak Mirosław Biełaszko zapowiedział gościa audycji – Petera Rainę. Naukowiec wspominał fascynację polską historią i Prymasem Tysiąclecia – Stefanem Wyszyńskim oraz relację z żoną, nieżyjącą już Barbarą Wereszczyńską-Rainą.
rozwiń zwiń