Co doprowadziło do 1 września 1939 roku?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 00:00
W tym wydaniu audycji rozmawialiśmy o konflikcie, który w dużej mierze określił XX wiek – zakończył stary układ sił, wyłonił nowy i, jak nigdy dotąd, pokazał śmiercionośną siłę ideologii.
Audio
  • Międzynarodowe znaczenie września 1939 (Białe Plamy/Trójka)
Premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain odczytuje postanowienia układu monachijskiego
Premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain odczytuje postanowienia układu monachijskiegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pięć lat II wojny światowej to miliony ofiar na całym świecie, zmiany granic i przesiedlenia ludności. Polska, która od dwóch dekad cieszyła się państwowością odrodzoną po rozbiorach, została zaatakowana jako pierwsza w dniu 1 września 1939 roku. Jakie znaczenie ma ten dzień w historiografii europejskiej? Jakie czynniki wpłynęły na to, że doszło do wojny?

– Musielibyśmy cofnąć się do października 1938 roku, do czasu zaraz po układzie monachijskim, gdy po raz pierwszy minister spraw zagranicznych III Rzeszy, Joachim von Ribbentrop, zaproponował rozwiązanie polegające na wejściu Gdańska w granice Niemiec i budowie autostrady eksterytorialnej. W zamian złożył ponętne propozycje uznania granicy polsko-niemieckiej i przedłużenia paktu o nieagresji o 25 lat. Gdy Józef Beck zdecydowanie odpowiedział, że jest to niebezpieczna gra i może prowadzić do konfliktu, Ribbentrop wycofał się i nawet przepraszał – wyjaśnia dr hab. Waldemar Grabowski, historyk zajmujący się historią Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Czy gdybyśmy zgodzili się na propozycję Ribbentropa, historia Polski potoczyłaby się inaczej?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: Janusz Odziemkowski (historyk, profesor nauk humanistycznych, dr hab. Waldemar Grabowski (historyk zajmujący się historią Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej)
Data emisji: 4.09.2019 
Godzina emisji:
 23.09

kr

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Łaszczyński: idea Powstania Warszawskiego działała i działa na młode pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 11:09
- Jest tak nie tylko teraz, kiedy młodzi mogą obejrzeć w kinie film o Powstaniu. Ta idea niosła kolejne pokolenia. Chociażby wtedy, kiedy już nie było nikogo z Żołnierzy Wyklętych z bronią w lesie, uczniowe szkół średnich tworzyli organizacje antykomunistyczne, które m.in. dbały o groby powstańców, za co można było trafić do więzienia - mówił w Dwójce historyk z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie Powstania spotkali się z warszawiakami. "Kształtowało się przekonanie, że musimy Polskę wyzwalać"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 20:01
Świadkowie Powstania Warszawskiego spotkali się z warszawiakami. O tym czym dla nich było Powstanie i jak wspominają pierwsze dni po godzinie "W" opowiadali Daniela Ogińska pseudonim Pszczoła, Jakub Nowakowski pseudonim Tomek oraz ocalała z rzezi Woli Jadwiga Łukasik.
rozwiń zwiń