Jaki wpływ na upadek komunizmu miała Solidarność?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 23:55
Solidarność – związek zawodowy, ruch społeczny, z własnym logotypem, zaprojektowanym przez Jerzego Janiszewskiego. To też wkład Polski, nie tylko w obalenie porządku świata wielkich bloków, ale i po prostu w historię powszechną.
Audio
Fragment wystawy. Plansza z grafiką przedstawiającą ks. Popiełuszkę i logiem NSZZ Solidarność.
Fragment wystawy. Plansza z grafiką przedstawiającą ks. Popiełuszkę i logiem NSZZ "Solidarność".Foto: Archiwum Grażyny Rutowskiej/NAC

Oto związek zawodowy, wokół którego tworzy się masowy, dziesięciomilionowy ruch społeczny. Na jego sztandarach, oprócz postulatów socjalnych, widnieją także wartości takie jak: wolność zrzeszania się. Częścią tego wszystkiego jest religia i wsparcie kościoła, na czele z papieżem Janem Pawłem II. Polska była na ustach całego świata, czego wyrazem była późniejsza Pokojowa Nagroda Nobla dla Lecha Wałęsy.  

– Solidarność była zjawiskiem, który będąc wielkim ruchem społecznym, gromadził wszelkiego rodzaju odcienie, również polityczne – mówił w audycji prof. Włodzimierz Suleja. – Trzeba być świadomy tego, że ruch Solidarności był pewnym fenomenem na skalę światową. W żadnym innym ruchu nie uczestniczyło 10 milionów osób. To była jedna trzecia polskiego społeczeństwa – podkreślił prof. Krzysztof Brzechczyn. 

Jak Solidarność przyczyniła się do upadku komunizmu w Europie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Włodzimierz Suleja (historyk), prof. Krzysztof Brzechczyn (historyk)
Data emisji: 30.10.2019 
Godzina emisji:
 23.08

kw

Czytaj także

Wywiad PRL na kierunku watykańskim

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 00:00
"Ile dywizji ma papież" – spytał kiedyś kpiąco Józef Stalin. Walka światowych mocarstw toczyła się swoim torem, jednak rola państw takich, jak Stolica Apostolska była nie bez znaczenia. Watykan nie posiadał wojska, ale miał istotny wpływ na umysły katolików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Willis Conover wpłynął na rozwój jazzu w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 05:00
Willis Conover (1920-1996) był słuchanym przez miliony prezenterem głosu Ameryki. Uważa się go za jednego z najważniejszych propagatorów jazzu na świecie, zwłaszcza za żelazną kurtyną. Jak jego audycje wpłynęły na odbiór muzyki jazzowej w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jaki sposób socrealizm wpływał na muzykę poważną?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 00:00
W sierpniu 1949 roku w Łagowie Lubuskim odbył się zjazd Związku Kompozytorów Polskich. We wrześniu 2019 roku, w tej samej miejscowości, w 70. rocznicę tamtego wydarzenia, ZKP zebrało się ponownie, tym razem pod hasłem: "Granice wolności".
rozwiń zwiń