Konspiracyjne organizacje młodzieżowe w latach 1944-56

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 00:00
Powiedzieć, że doświadczenie II wojny światowej zmieniło życie młodego pokolenia Polek i Polaków, to nie powiedzieć nic. Walka o przeżycie, konspiracja, dwa totalitarne reżimy. Wreszcie, nastanie nowej rzeczywistości, która miała zapanować w Polsce na ponad cztery dekady.
Audio
  • Historia młodzieżowej konspiracji czasów stalinowskich (Białe plamy)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/PAKULA PIOTR

Część młodego pokolenia, zwłaszcza ta wywodząca się z  nurtu niepodległościowego, zdecydowała się kontynuować, lub rozpocząć, konspiracyjną działalność, którą nierzadko podejmowało wcześniej ich starsze rodzeństwo. Działo się to w najmroczniejszym okresie nowej rzeczywistości – w czasach stalinowskiego terroru.

– W przypadku tego zagadnienia powinniśmy bardzo uważać na słowa. Należy zdiagnozować co jest konspiracją, jaką grupę osób należy zakwalifikować do grupy młodych ludzi. Zastanawiamy się na temat tego, co należy podpiąć pod kryterium młodzieńczości. Ja przyjmuję bardzo prostą zasadę: do tej kategorii należy zaliczyć osoby poniżej 18. roku życia. Inni badacze przyjmują tu szersze granice – stwierdza Bartłomiej Noszczak z IPN w Warszawie.

– Konspiracja młodzieżowa powstawała spontanicznie i niezależnie od tego dorosłego podziemia tworzone go przez AK, WiN, czy NSZ. To właśnie stąd pewne konsekwencje nie do końca przemyślanych, ale zawsze dla tych młodych ludzi niezwykle ważnych i racjonalnych przesłanek podejmowania konspiracyjnej działalności – wyjaśnia prof. Jacek Wołoszyn z Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Lublinie.

Czy oprócz antykomunistycznych istniały inne młodzieżowe organizacje? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Jacek Wołoszyn (Katedra Teorii Polityki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych w Lublinie), Bartłomiej Noszczak (historyk, pracownik naukowy Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie)
Data emisji: 27.11.2019 
Godzina emisji:
 23.09

ml

Czytaj także

Wywiad PRL na kierunku watykańskim

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 00:00
"Ile dywizji ma papież" – spytał kiedyś kpiąco Józef Stalin. Walka światowych mocarstw toczyła się swoim torem, jednak rola państw takich, jak Stolica Apostolska była nie bez znaczenia. Watykan nie posiadał wojska, ale miał istotny wpływ na umysły katolików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Willis Conover wpłynął na rozwój jazzu w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 05:00
Willis Conover (1920-1996) był słuchanym przez miliony prezenterem głosu Ameryki. Uważa się go za jednego z najważniejszych propagatorów jazzu na świecie, zwłaszcza za żelazną kurtyną. Jak jego audycje wpłynęły na odbiór muzyki jazzowej w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki wpływ na upadek komunizmu miała Solidarność?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 23:55
Solidarność – związek zawodowy, ruch społeczny, z własnym logotypem, zaprojektowanym przez Jerzego Janiszewskiego. To też wkład Polski, nie tylko w obalenie porządku świata wielkich bloków, ale i po prostu w historię powszechną.
rozwiń zwiń