Konspiracyjne organizacje młodzieżowe w latach 1944-56

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Konspiracyjne organizacje młodzieżowe w latach 1944-56
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/PAKULA PIOTR

Powiedzieć, że doświadczenie II wojny światowej zmieniło życie młodego pokolenia Polek i Polaków, to nie powiedzieć nic. Walka o przeżycie, konspiracja, dwa totalitarne reżimy. Wreszcie, nastanie nowej rzeczywistości, która miała zapanować w Polsce na ponad cztery dekady.

Posłuchaj

Historia młodzieżowej konspiracji czasów stalinowskich (Białe plamy)
+
Dodaj do playlisty
+

Część młodego pokolenia, zwłaszcza ta wywodząca się z  nurtu niepodległościowego, zdecydowała się kontynuować, lub rozpocząć, konspiracyjną działalność, którą nierzadko podejmowało wcześniej ich starsze rodzeństwo. Działo się to w najmroczniejszym okresie nowej rzeczywistości – w czasach stalinowskiego terroru.

– W przypadku tego zagadnienia powinniśmy bardzo uważać na słowa. Należy zdiagnozować co jest konspiracją, jaką grupę osób należy zakwalifikować do grupy młodych ludzi. Zastanawiamy się na temat tego, co należy podpiąć pod kryterium młodzieńczości. Ja przyjmuję bardzo prostą zasadę: do tej kategorii należy zaliczyć osoby poniżej 18. roku życia. Inni badacze przyjmują tu szersze granice – stwierdza Bartłomiej Noszczak z IPN w Warszawie.

– Konspiracja młodzieżowa powstawała spontanicznie i niezależnie od tego dorosłego podziemia tworzone go przez AK, WiN, czy NSZ. To właśnie stąd pewne konsekwencje nie do końca przemyślanych, ale zawsze dla tych młodych ludzi niezwykle ważnych i racjonalnych przesłanek podejmowania konspiracyjnej działalności – wyjaśnia prof. Jacek Wołoszyn z Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Lublinie.

Czy oprócz antykomunistycznych istniały inne młodzieżowe organizacje? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Jacek Wołoszyn (Katedra Teorii Polityki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych w Lublinie), Bartłomiej Noszczak (historyk, pracownik naukowy Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie)
Data emisji: 27.11.2019 
Godzina emisji:
 23.09

ml

Polecane