Jaki wpływ na sport ma polityka?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 23:56
Wielkie stadiony, wielomilionowe widownie i takie też pieniądze. Dzisiejszy sport to w zasadzie osobna gałąź gospodarki.
Audio
  • Ile wspólnego ma ze sobą sport i polityka? (Białe Plamy/Trójka)
Uroczystość wręczenia medali zwycięzcom skoku w dal. Na podium stoją złoty medalista Jesse Owens (stoi pośrodku), srebrny medalista Luz Long (z prawej) i brązowy medalista Naoto Tajima (z lewej). Widoczny m.in.: przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Olimpiady w Berlinie Theodor Lewald (2. z lewej). (Berlin 1936)
Uroczystość wręczenia medali zwycięzcom skoku w dal. Na podium stoją złoty medalista Jesse Owens (stoi pośrodku), srebrny medalista Luz Long (z prawej) i brązowy medalista Naoto Tajima (z lewej). Widoczny m.in.: przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Olimpiady w Berlinie Theodor Lewald (2. z lewej). (Berlin 1936)Foto: NAC

Jego rozwój w kierunku coraz bardziej zorganizowanych form, dyscyplin, rozgrywek, turniejów, postępował od pojawienia się idei Pierra de Coubertina pod koniec XIX stulecia. Interesujące wydają się związki sportu z polityką. Sport jako substytut wojny, mający niezwykłą wartość symboliczną, ale też rozrywka dla mas, mająca odwrócić uwagę od działań władzy czy okazja do spotkania ponad podziałami. Sport bywał też sposobem na przetrwanie, a dobrym przykładem są np. zawody bokserskie w obozach koncentracyjnych.

Kiedy polityka zaczęła mieszać się ze sportem? Jak formowały się ich związki na przestrzeni lat? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Artur Pasko (historyk, Uniwersytet Białostocki), dr Bartłomiej Korpak (Akademicki Związek Sportowy), dr Piotr Łysakowski (historyk)
Data emisji: 11.12.2019 
Godzina emisji:
 23.08

kw/kr

Czytaj także

Jaki wpływ na upadek komunizmu miała Solidarność?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 23:55
Solidarność – związek zawodowy, ruch społeczny, z własnym logotypem, zaprojektowanym przez Jerzego Janiszewskiego. To też wkład Polski, nie tylko w obalenie porządku świata wielkich bloków, ale i po prostu w historię powszechną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy historycy na obczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 23:55
Po II wojnie światowej duża grupa polskich historyków zdecydowała się osiąść na emigracji i stamtąd kontynuować swoją pracę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konspiracyjne organizacje młodzieżowe w latach 1944-56

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 00:00
Powiedzieć, że doświadczenie II wojny światowej zmieniło życie młodego pokolenia Polek i Polaków, to nie powiedzieć nic. Walka o przeżycie, konspiracja, dwa totalitarne reżimy. Wreszcie, nastanie nowej rzeczywistości, która miała zapanować w Polsce na ponad cztery dekady.
rozwiń zwiń