X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie Jerzego Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 23:56
25 grudnia 2019 roku minęła 20. rocznica śmierci bohatera audycji. Jakim był artystą? Dlaczego na stałe wpisał się na karty historii Polski? 
Audio
  • Jan Tchórzewski - życie i twórczość (Białe Plamy/Trójka)
Wernisaż wystawy prac Jerzego Tchórzewskiego
Wernisaż wystawy prac Jerzego TchórzewskiegoFoto: NCK / Fot. Bartek Bartosiński

Jerzy Tchórzewski - malarz i grafik, urodził się w Siedlach w 1928 roku. Jako nastolatek walczył w szeregach AK. Po wojnie przyszedł czas na studia - malarstwo w krakowskiej ASP. W tym czasie artysta wziął udział w swoich pierwszych wystawach. 

Jego różnorodna twórczość: gwasze czy linoryty, ewoluowała: od figuratywnej, aż do surrealizmu, którego był jednym z czołowych przedstawicieli w Polsce. Były tam widoczne motywy powstawania świata, ale także te religijne. 

Artysta wziął udział w Biennale sztuki w Wenecji i w Sao Paulo. Jako pedagog związał się z warszawską ASP, z którą pracował aż do emerytury. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: Joanna Sierko-Filipowska (malarka, uczennica Jerzego Tchórzewskiego), Ryszard Wojtyński (grafik, malarz, uczeń Jerzego Tchórzewskiego), Krzysztof Tchórzewski (reżyser, syn Jerzego Tchórzewskiego), ks. Mirosław Nowak 
Data emisji: 08.01.2020 
Godzina emisji: 23.08

kw

Czytaj także

Polscy historycy na obczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 23:55
Po II wojnie światowej duża grupa polskich historyków zdecydowała się osiąść na emigracji i stamtąd kontynuować swoją pracę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konspiracyjne organizacje młodzieżowe w latach 1944-56

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 00:00
Powiedzieć, że doświadczenie II wojny światowej zmieniło życie młodego pokolenia Polek i Polaków, to nie powiedzieć nic. Walka o przeżycie, konspiracja, dwa totalitarne reżimy. Wreszcie, nastanie nowej rzeczywistości, która miała zapanować w Polsce na ponad cztery dekady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki wpływ na sport ma polityka?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 23:56
Wielkie stadiony, wielomilionowe widownie i takie też pieniądze. Dzisiejszy sport to w zasadzie osobna gałąź gospodarki.
rozwiń zwiń