Wspomnienie Jerzego Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 23:56
25 grudnia 2019 roku minęła 20. rocznica śmierci bohatera audycji. Jakim był artystą? Dlaczego na stałe wpisał się na karty historii Polski? 
Audio
  • Jan Tchórzewski - życie i twórczość (Białe Plamy/Trójka)
Wernisaż wystawy prac Jerzego Tchórzewskiego
Wernisaż wystawy prac Jerzego TchórzewskiegoFoto: NCK / Fot. Bartek Bartosiński

Jerzy Tchórzewski - malarz i grafik, urodził się w Siedlach w 1928 roku. Jako nastolatek walczył w szeregach AK. Po wojnie przyszedł czas na studia - malarstwo w krakowskiej ASP. W tym czasie artysta wziął udział w swoich pierwszych wystawach. 

Jego różnorodna twórczość: gwasze czy linoryty, ewoluowała: od figuratywnej, aż do surrealizmu, którego był jednym z czołowych przedstawicieli w Polsce. Były tam widoczne motywy powstawania świata, ale także te religijne. 

Artysta wziął udział w Biennale sztuki w Wenecji i w Sao Paulo. Jako pedagog związał się z warszawską ASP, z którą pracował aż do emerytury. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: Joanna Sierko-Filipowska (malarka, uczennica Jerzego Tchórzewskiego), Ryszard Wojtyński (grafik, malarz, uczeń Jerzego Tchórzewskiego), Krzysztof Tchórzewski (reżyser, syn Jerzego Tchórzewskiego), ks. Mirosław Nowak 
Data emisji: 08.01.2020 
Godzina emisji: 23.08

kw

Czytaj także

Polscy historycy na obczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 23:55
Po II wojnie światowej duża grupa polskich historyków zdecydowała się osiąść na emigracji i stamtąd kontynuować swoją pracę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konspiracyjne organizacje młodzieżowe w latach 1944-56

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 00:00
Powiedzieć, że doświadczenie II wojny światowej zmieniło życie młodego pokolenia Polek i Polaków, to nie powiedzieć nic. Walka o przeżycie, konspiracja, dwa totalitarne reżimy. Wreszcie, nastanie nowej rzeczywistości, która miała zapanować w Polsce na ponad cztery dekady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki wpływ na sport ma polityka?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 23:56
Wielkie stadiony, wielomilionowe widownie i takie też pieniądze. Dzisiejszy sport to w zasadzie osobna gałąź gospodarki.
rozwiń zwiń