Świadkowie karnawału Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 23:58
Lata 80. były dla polskiego społeczeństwa prawdziwą emocjonalną sinusoidą. Rozpoczęte karnawałem Solidarności, szybko miały osunąć się w marazm stanu wojennego, stopniowo budząc się z niego w kolejnych latach, wraz z tym, jak coraz więcej sygnałów świadczyło o możliwym upadku Związku Radzieckiego.
Audio
Fragment wystawy. Plansza z grafiką przedstawiającą ks. Popiełuszkę i logiem NSZZ Solidarność.
Fragment wystawy. Plansza z grafiką przedstawiającą ks. Popiełuszkę i logiem NSZZ "Solidarność".Foto: Archiwum Grażyny Rutowskiej/NAC

A jednak, niczego nie wiedziano na pewno i różne formy działalności konspiracyjnej świadczyły o dużej odwadze. Spotykano się zatem, ale i działano w mniej lub bardziej zorganizowany sposób. Jak bywało wcześniej w naszej historii, swoje działania podejmowało także najmłodsze pokolenie. Przykładami były Federacja Młodzieży Walczącej czy Międzyszkolny Komitet Solidarności. O tym, jak funkcjonowały te organizacje, opowiedzieli ich niegdysiejsi członkowie. 

– FMW była organizacją konspiracyjną, która działała od 1984 roku, od 1985 roku w skali ogólnopolskiej, do 1990 roku. Można mówić o dużym podobieństwie do działań Solidarności, bo trudno inaczej działać w konspiracji. To były te same techniki, te same rzeczy, tylko przekaz był kierowany do innych osób – mówił Tomasz Roguski, dawny członek Federacji Młodzieży Walczącej. – FMW to nie były tylko licea, to były także szkoły techniczne i zakłady pracy – podkreślił.

– Dla nas MKS był wejściem na bardzo głęboką wodę. To w pewnym sensie było takie siedlisko dzieci opozycjonistów, chociaż my akurat mieliśmy w MKS świętej pamięci Łukasza Weissa, Marcina Palade i nasze bardzo prawicowe skrzydło. To nie było tylko "liberalno-postKOR-owskie" towarzystwo. Fajne było to, że to byli ludzie z różnych szkół, którzy wcześniej się nie znali. Jako uczniowie zajmowaliśmy się propozycjami reform edukacji – dodał niegdyś działający w Międzyszkolnym Komitecie Solidarności Stanisław Trzciński.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: Tomasz Roguski (Federacja Młodzieży Walczącej), Stanisław Trzciński (Międzyszkolny Komitet Solidarności), Witold Wasilewski (Wolna Polska) 
Data emisji: 19.02.2020 
Godzina emisji: 23.09

kr/gs


Czytaj także

Wspomnienie Jerzego Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 23:56
25 grudnia 2019 roku minęła 20. rocznica śmierci bohatera audycji. Jakim był artystą? Dlaczego na stałe wpisał się na karty historii Polski? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inżynierowie dusz” w powojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 00:00
Jerzy Borejsza (1905-1952), Mieczysław F. Rakowski (1926-2008) – dziennikarze, redaktorzy naczelni, oficerowie polityczni Wojska Polskiego, działacze komunistyczni, "inżynierowie dusz". Obaj są symbolami komunizmu w Polsce, chociaż J. Borejsza aktywnie działał w powojennej Polsce przez kilka lat a Rakowski przez 50 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska kinematografia po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 00:00
Polscy filmowcy, tak jak przedstawiciele innych grup zawodowych, ucierpieli podczas II wojny światowej. Przedstawiciele branży ginęli, emigrowali, ucierpiała też infrastruktura – sale kinowe i studia filmowe. Sama kinematografia miała także ulec zmianom związanym z nową, propagandową rolą, którą miała spełniać.
rozwiń zwiń