Przestrzeń dostępna dla wszystkich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przestrzeń dostępna dla wszystkich
Krakowskie Sukiennice to do bardzo dobry przykład przystosowania przestrzeni do potrzeb m.in. osób niepełnosprawnych Foto: DESMS/Wikipedia/CC

Wąskie przejścia, wysokie krawężniki, wszechobecne schody - to najczęściej spotykane bariery architektoniczne, powodujące, że osoby niepełnosprawne, ale także starsze czy też rodzice z małymi dziećmi w wózkach, muszą uprawiać swoisty miejski survival.

Posłuchaj

Przestrzeń dostępna dla wszystkich (Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ale tak nie musi być. W audycji rozmawialiśmy o przestrzeniach dostępnych i przyjaznych dla wszystkich. Najwięcej w naszym kraju jest ich w Gdyni, która zdobyła tytuł "Lidera dostępności".

- Ważne jest to, żeby osoby niepełnosprawne, ale także osoby starsze czy rodzice z małymi dziećmi czuli się włączeni, a nie wyłączeni. Po to jest ten konkurs - opowiadał prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski.

Zajrzeliśmy też do krakowskich Sukiennic. Ta jedna z największych atrakcji turystycznych Krakowa w ramach gruntownego remontu stała się miejscem bez barier.

W zabytkowej przestrzeni zamontowano nowoczesną windę z przyciskami brajlowskimi i komunikatorem głosowym, umożliwiającą swobodny dostęp do galerii i tarasów. Dostosowane są także lady recepcji i sklep muzealny, a ponieważ do szatni głównej można dotrzeć tylko schodami, przy wspomnianym sklepie znajduje się dodatkowa szatnia dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wyposażona m.in. w skrytki bagażowe. Przejścia pomiędzy salami są pozbawione progów, a wejście na taras poprzedza łagodny podjazd.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Krystyna Solarek (prodziekan do spraw nauki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej), Piotr Pawłowski (prezes Fundacji Integracja), Kamil Kowalski (audytor, projektant dostępności Integracji)
Data emisji: 3.110.2016
Godzina emisji: 15.07

mp/fbi

Polecane