Sposób na życie i zaczarowane pole. Czym jest wolontariat?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 02:00
Pomoc wolontariuszy w kulturze to powiew świeżości i sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego. - Dawanie czegoś z siebie drugiemu człowiekowi jest uzależniające i wzbogacające, bo dając zawsze wiele więcej zyskujemy - mówi Marta Kukowska.
Audio
  • Dlaczego warto się zainteresować wolontariatem? (Czas niezwykły/Trójka)
Na konferencję przybyli przedstawiciele 108 instytucji z 40 miast. To pierwsze tego typu spotkanie w Polsce. Jego organizatorami  było Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II i Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.
Na konferencję przybyli przedstawiciele 108 instytucji z 40 miast. To pierwsze tego typu spotkanie w Polsce. Jego organizatorami było Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II i Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.Foto: materiały prasowe

W dniach 5-7 grudnia świat wolontariatu w kulturze spotkał się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej oraz w Galerii Kordegarda na I Ogólnopolskiej Konferencji "Wolontariat w kulturze". Zdaniem organizatorek wydarzenia, to ważne, by aktywiści mogli się spotkać, poznać i zastanowić nad tym, w którą stronę powinien się rozwijać wolontariat.

- Mam wrażenie, że największą wartością tych trzech dni spotkań było to, że mogliśmy wymienić się doświadczeniami, że w końcu się poznaliśmy, bo często działamy w terenie i kontaktujemy się ze sobą mailowo, telefonicznie, a wreszcie mogliśmy zobaczyć żywego człowieka. Fajne było to, że każdy z nas czegoś się uczy i myślę, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, by ten sektor i koordynatorzy wolontariatu mieli odpowiednie narzędzia do swojej pracy - opowiada Irmina Recka-Wyżga.

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

"To jest sposób na życie", "wolontariat to zaczarowane pole", "to sposób, by zapomnieć o wszystkim i nic cię już wtedy nie boli" - tak mówią osoby od lat pomagające innym. Jak wolontariat może zmieniać świat? Czy wolontariusze są wykorzystywani? O tym mówiliśmy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Materiał reporterski: Paulina Kozion
Goście: Marta Kukowska (autorka i pomysłodawczyni "Przepisu na wolontariat", przez 5 lat prowadziła Centrum w Muzeum Powstania Warszawskiego, związana z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, jako wolontariusz współpracowała miedzy innymi z Caritas Gruzja w Tibilisi), Irmina Recka-Wyżga (Narodowe Centrum Kultury, koordynatorka i współautorka projektu "Przepis na wolontariat"​)
Data emisji: 8.12.2016
Godzina emisji: 15.08

sm/mk

Czytaj także

Niewidomi i słabowidzący bliżej kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 18:59
Fundacja Audiodeskrypcja rozpoczęła realizację projektu "Opera dostępna". To kolejny krok przybliżający kulturę osobom niewidomym i słabowidzącym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-wolontariat pokonuje bariery czasu i przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 16:00
- E-wolontariusz to taka osoba, która za pomocą internetu pomaga innym: dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem - mówi Marzena Kacprowicz, koordynatorka platformy TuDu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać wolontariuszem na końcu świata?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 09:55
- Wolontariat jest doświadczeniem innego świata. To też doświadczenie dawania siebie bez chęci otrzymywania, chociaż tak naprawdę dostajemy dwa razy więcej - mówi Dorota Zielińska, wolontariuszka.
rozwiń zwiń