X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

DDA, czyli alkoholizm, który zatruwa życie dorosłych dzieci alkoholików

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 01:46
- Coraz częściej rozmawiam ze sobą, robię wiele rzeczy dla siebie i wiem, że na wiele spraw mam wpływ. Poczułam pewną sprawczość i to, że jest to moje życie, nawet jeśli popełniam jakieś błędy, to są one moje - opowiada Kasia, mająca syndrom DDA.
Audio
  • Jakie problemy mają Dorosłe Dzieci Alkoholików? (Czas niezwykły/Trójka)
DDA mają problem z tym, że ich rodzice byli nieobecni emocjonalnie w czasie wychowania. Zajmowali się piciem, a nie bliskimi
DDA mają problem z tym, że ich rodzice byli nieobecni emocjonalnie w czasie wychowania. Zajmowali się piciem, a nie bliskimiFoto: Helga Weber via Foter.com / CC BY-ND

DDA to skrót od nazwy Dorosłe Dziecko Alkoholika, czyli oznacza osobę, która wychowywała się w rodzinie dysfunkcyjnej, w której jedno bądź oboje z rodziców mieli problemy z alkoholem. Dawniej DDA szukali pomocy dla swoich rodziców, dziś zaś proszą terapeutów, by pomogli im w pracy nad sobą. - Na pozór wszystko wygląda pięknie i cudownie, ale takie osoby nie radzą sobie emocjonalnie. Szukają pomocy, ale nie zawsze w miejscu, w którym mogliby ją uzyskać - wyjaśnia Cezary Biernacki, prezes i współtwórca Stowarzyszenia Od-Do.

Pani Małgorzata po raz pierwszy pomyślała o pomocy specjalistycznej, gdy zauważyła, że w jej relacjach nie wszystko układa się tak, jak mogłaby sobie tego życzyć. - Szukałam winy w sobie i myślałam, że coś jest nie tak w mojej głowie. Ostatnią rzeczą, jaka przyszłaby mi do głowy, byłaby myśl, że moi rodzice mają poważny problem alkoholowy i to się odbija na mnie - opowiada.

Cezary Biernacki ze Stowarzyszenia Od-Do/ fot. archiwum Stowarzyszenia Od-Do Cezary Biernacki ze Stowarzyszenia Od-Do/ fot. archiwum Stowarzyszenia Od-Do

Jakie deficyty emocjonalne mają osoby z DDA? W jaki sposób przebiega ich terapia? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Materiał reporterski: Kuba Witkowski
Goście: Anna Seweryńska (psychoterapeutka, współzałożycielka Stowarzyszenia Od-Do, które pomaga DDA), Cezary Biernacki (prezes i współtwórca Stowarzyszenia Od-Do), Małgorzata (osoba mająca syndrom DDA)
Data emisji: 22.12.2016
Godzina emisji: 15.07

sm/fbi

Czytaj także

Pomagają tam, gdzie nadziei pozornie już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 02:01
- Czasem rozmowa i dobre słowo mogą bardziej pomóc niż nawet duża gotówka - opowiada Mariola Kowalska, prezes Fundacji Równi Wśród Równych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moc zmieniania świata jest w nas. Odkryjmy ją

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 01:29
- Ashoka to w języku staroindyjskim brak smutku. Głęboko wierzymy, że gdyby na świecie dużo ludzi chciało brać los w swoje ręce i rozwiązywać problem, to świat były lepszym miejscem - mówi Agata Stafiej-Bartosik z Fundacji Ashoka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomagać dorosłym dzieciom alkoholików?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 10:54
Stowarzyszenie OD-DO pomaga dorosłym dzieciom alkoholików. Okazuje się, że najczęściej są to osoby, które bardzo dobrze funkcjonują i świetnie się prezentują, ale tylko na zewnątrz...
rozwiń zwiń