Mają apetyt na życie, pomimo problemów ze zdrowiem

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 22:49
Pewnego dnia dowiedzieli się, że mają poważne problemy z jelitami i nic nie było już takie samo. Właśnie takie osoby skupia Stowarzyszenie "Apetyt na Życie". - Chcemy pomagać chorym i umożliwiać im normalne życie - mówi prezes zarządu Marek Lichota.
Audio
  • Jak można cieszyć się życiem, mając niewydolność układu pokarmowego? (Czas Niezwykły/ Trójka)
Część chorych od dawna nie miała w ustach jedzenia i nie pamiętają swojego ostatniego posiłku. Żyją dzięki specjalnym plecakom, w których znajdują się pompy do żywienia pozajelitowego
Część chorych od dawna nie miała w ustach jedzenia i nie pamiętają swojego ostatniego posiłku. Żyją dzięki specjalnym plecakom, w których znajdują się pompy do żywienia pozajelitowegoFoto: Foter.com / CC0

Nazwa Stowarzyszenia "Apetyt na życie" brzmi pogodnie, choć skupia ludzi mających problemy z niewydolnością układu pokarmowego. Pomimo swojego złego stanu zdrowia chorzy starają się podchodzić do życia optymistycznie i próbują wracać do aktywności, którym poświęcali się, zanim zachorowali. Wsparcie, integracja, inspiracja i edukacja to najważniejsze filary działalności stowarzyszenia.

Karmienie kroplówką do niedawna było wyrokiem oznaczającym wykluczenie ze społeczeństwa. - W naszych czasach nauczyliśmy się bezpiecznie podawać pacjentom pokarm w warunkach domowych i sprawić, by nie byli narażeni na zagrażające życiu powikłania. Rozwój techniki i produkcji leków na pewno wiele rzeczy może poprawić, np. w przyszłości pacjenci z niewydolnością układu pokarmowego będą mieli większą liczbę dni, w czasie których będą jeść doustnie albo rehabilitować skuteczniej przewód pokarmowy - opowiada chirurg, Marcin Folwarski.

W programie mówimy o tym, jak można wspierać osoby z tego typu problemami i jak wygląda ich życie codzienne. Czy możemy im pomóc?

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Marek Lichota (prezes zarządu Stowarzyszenia "Apetyt Na Życie"), Marcin Folwarski (chirurg i specjalista z zakresu żywienia klinicznego w warunkach domowych)
Data emisji:
19.01.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/fbi

Czytaj także

SyMfonia Serc. Bo o SM trzeba mówić!

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 10:05
Po raz 9. rusza kampania informacyjna SyMfonia Serc. Jej celem jest pokazanie problemów chorych na stwardnienie rozsiane (SM).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomagają tam, gdzie nadziei pozornie już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 02:01
- Czasem rozmowa i dobre słowo mogą bardziej pomóc niż nawet duża gotówka - opowiada Mariola Kowalska, prezes Fundacji Równi Wśród Równych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DDA, czyli alkoholizm, który zatruwa życie dorosłych dzieci alkoholików

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 01:46
- Coraz częściej rozmawiam ze sobą, robię wiele rzeczy dla siebie i wiem, że na wiele spraw mam wpływ. Poczułam pewną sprawczość i to, że jest to moje życie, nawet jeśli popełniam jakieś błędy, to są one moje - opowiada Kasia, mająca syndrom DDA.
rozwiń zwiń