Niepełnosprawni na rynku pracy, czyli satysfakcja i łzy wzruszenia

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 17:46
Nabieramy pewności siebie, poznajemy nowych ludzi i czujemy się potrzebni - niepełnosprawni jednym tchem wymieniają szereg pozytywnych stron zatrudnienia. Znalezienie pracy jest zawsze trudnym zadaniem, ale w niektórych przypadkach pozwala na nowo uwierzyć w siebie i wywołuje łzy wzruszenia.
Audio
  • Jak można wpłynąć na poprawę aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych? (Czas niezwykły/Trójka)
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych od 1995 roku zajmuje się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych zdjęcie ilustracyjne
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych od 1995 roku zajmuje się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych/ zdjęcie ilustracyjneFoto: U.S. Army IMCOM via Foter.com / CC BY-NC

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przygotowuje zarówno pracodawców, jak i pracowników do lepszej integracji w kwestii rozwoju zawodowego. Niepełnosprawność nie jest przeszkodą, uniemożliwiającą rozwój kariery, choć brak informacji utrudnia ich położenie na rynku pracy. Dużą przeszkodą są m.in. brak stosownego wykształcenia czy krzywdzące stereotypy.

- Problemem jest to, by przygotować szkolnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych zgodne z potrzebami rynku pracy, bo jeśli szkolimy te osoby tylko po to, by miały dyplom, to robimy to źle, zarówno w stosunku do osób niepełnosprawnych, jak i pracodawców. Przebranżowienie jest problemem, a można go przecież rozwiązać - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Goście mówią o osobach, które mają epilepsj lub padaczkę i których pracodawcy unikają jak ognia. W programie opowiadamy też o Lodołamaczach - konkursie dla pracodawców wrażliwych społecznie.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska  
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Goście: Monika Tykarska (wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych), Jan Zając (prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych)
Data emisji:
9.02.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/mk