Kajak i żagle dla niepełnosprawnych. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 23:15
- Poprzeczka trudności na naszych wyjazdach jest postawiona wysoko. Jeśli jakaś osoba poradzi sobie np. ze skokiem ze spadochronem, to w normalnym życiu będzie jej łatwiej - mówi Marta Ostrowska, prezes Fundacji "Podróże bez Granic".
Audio
  • Podróże bez granic dla osób niepełnosprawnych (Czas Niezwykły/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LonelyTaws/pixabay

Początek Fundacji "Podróże bez Granic" związany był ze spotkaniem przyjaciół, którzy postanowili zorganizować wyjazdy dla osób z niepełnosprawnościami, niebędące wyłącznie pielgrzymkami czy turnusami rehabilitacjnymi.

Większość miejsc, których odwiedzenie poleca organizacja, testują wcześniej jej członkowie i współpracownicy. W podróży zawsze można napotkać bariery, ale - jak podkreślają goście programu - najważniejsze jest to, czy chcemy je pokonać.

- Liczba asystentów, których zabieramy w nasze podróże, specjalnie jest mała. Chodzi o to, by zaktywizować osoby niepełnosprawne, tak aby mogły zajmować się sobą nawzajem. Niedowidzący może spokojnie pchać wózek, a osoba na wózku może mówić, co widzi, i w ten sposób nawigować. Dzięki takiej współpracy obie strony mogą sobie pomagać, zauważając jednocześnie swoje mocne strony - opowiada pasjonat podróży Artur Labudda.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" rozmawiamy z Joanną Polakowską z Fundacji "Dziecięca Fantazja" o działaniach organizacji, która zajmuje się spełnianiem marzeń nieuleczalnie chorych dzieci. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska 
Goście: Marta Ostrowska (prezes fundacji "Podróże bez Granic"), Anna Urbańska (inicjatorka ekstremalnych weekendowych eventów fundacji), Artur Labudda (pasjonat podróży, nurek, sternik, ciężarowiec, quadowiec, od 22 lat na wózku)
Data emisji: 24.08.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/iwo

Czytaj także

Rower dla każdego, nawet niewidomego. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 21:03
- Tandemy się wyprzedzają, jest ciągła wymiana informacji, dyskusja, śmiech i zabawa - mówi o wycieczkach rowerowych dla niewidomych Waldemar Rogowski, prezes zarządu Fundacji "Niewidomi na tandemach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po wypadku jak drugie narodziny

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 22:58
- W momencie, gdy łamiemy sobie kręgosłup, medycyna jest bezradna. Wiadomość o tym, że resztę życia muszę spędzić na wózku była dla mnie dotkliwa - mówi Piotr Pawłowski z Fundacji "Integracja".
rozwiń zwiń