Pełnia życia po amputacji. "Podróżnik na jednej nodze" o swojej pasji

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 15:00
– Rower to nie tylko środek do zdobywania pięknych, odległych celów, ale to również ogromna przyjemność na co dzień. Komunikacja na każdą pogodę, każdy czas – mówi Rafał Gręźlikowski. 
Audio
  • Pełnia życia po amputacji. "Podróżnik na jednej nodze" o swojej pasji (Czas niezwykły/Trójka)
Rafał Gręźlikowski
Rafał GręźlikowskiFoto: archiwum prywatne Rafała Gręźlikowskiego

Rafał Gręźlikowski, który sam siebie nazywa podróżnikiem na jednej nodze, jest mistrzem Polski w podnoszeniu sztangi na leżąco. Zdobył 100 medali w różnych dyscyplinach sportowych. Kilkanaście lat temu wydawało mu się, że przegrał życie, gdy w wyniku choroby nowotworowej stracił nogę. Dziś jest zapalonym rowerzystą, który pomimo utrudnień wciąż podejmuje nowe wyzwania, przemierzając tysiące kilometrów szlakiem zamków, ruin i legend. Właśnie powrócił z kolejnej wyprawy rowerowej – tym razem do Szkocji. 

– Moje podróże zaczęły się skromnie. Kiedy po amputacji nauczyłem się poruszać na rowerze, starałem się jeździć coraz dalej, żebym mógł oglądać swoje wymarzone zamki podczas rowerowego przemieszczania się – wspomina. Jak przyznaje, wiązało się to z nauką samodzielności, radzenia sobie z szeregiem przeciwności, jak również z nauką naprawiania roweru. – Stopniowo przesuwałem granicę, aż po wyprawy wielotygodniowe, które mam możliwość dzisiaj realizować – mówi gość Elżbiety Korczyńskiej.

W cyklu "Na wyciągniecie ręki" mówiliśmy o programie "Moc działania" nagradzającym uczniów-wolontariuszy i ich pomysły na pomaganie innym.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Gość: Rafał Gręźlikowski (podróżnik)
Data emisji: 5.09.2017
Godzina emisji: 23.06

gs/ab

Czytaj także

Kajak i żagle dla niepełnosprawnych. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 23:15
- Poprzeczka trudności na naszych wyjazdach jest postawiona wysoko. Jeśli jakaś osoba poradzi sobie np. ze skokiem ze spadochronem, to w normalnym życiu będzie jej łatwiej - mówi Marta Ostrowska, prezes Fundacji "Podróże bez Granic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak w prosty sposób można uratować komuś życie?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 19:49
– Szpik, komórki macierzyste dają leżącemu w szpitalu pacjentowi możliwość nowego życia, które nie będzie uzależnione od kroplówek i tabletek – mówi Wojciech Niewinowski, pozyskujący i rejestrujący potencjalnych dawców z Fundacji DKMS.
rozwiń zwiń