200 lat Instytutu Głuchoniemych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 10:30
Warszawski Instytut Głuchoniemych ma ogromne tradycje i osiągnięcia na skalę międzynarodową w edukacji osób niesłyszących. Ta jedna z najstarszych placówek na świecie zajmujących się pomocą osobom głuchoniemym, dziś skutecznie łamie stereotypy dotyczące ich funkcjonowania w przestrzeni publicznej. 
Audio
  • 200 lat Instytutu Głuchoniemych w Warszawie (Czas niezwykły/Trójka)
Instytut Głuchoniemych w Warszawie
Instytut Głuchoniemych w WarszawieFoto: marekusz/Shutterstock.com

Uroczyste obchody 200-lecia Instytutu odbywać się będą pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.

– Przez ostatnie 200 lat zmieniło się bardzo dużo. Na początku instytut to była malutka szkoła na kilka izb. Teraz to duży gmach, który na stałe wpisał się w kształt Placu Trzech Krzyży. My uczymy, pomagamy i staramy się dać tym dzieciom drogę do szczęścia – mówi dyrektor Instytutu, Tadeusz Adamiec. – Pracujemy z rodzinami małego dziecka poprzez rozmowy, kontakty z innymi rodzinami niesłyszącymi, formy pomocy psychologicznej. Uczymy rodziców języka migowego – dodaje Monika Dobrowolska, nauczyciel z Instytutu.

Pełna rozmowa Elżbiety Korczyńskiej z naszymi gośćmi w dołączonym nagraniu. Zapraszamy do słuchania.

W cyklu "Na wyciagnięcie ręki":
Choć pismo Braille’a od ponad 200 lat jest jedyną techniką, która zapewnia osobie niewidomej całkowitą samodzielność w pisaniu i czytaniu, niestety, w ostatnim czasie, w związku z rozwojem techniki – obserwujemy niepokojące zjawisko, polegające na umniejszaniu znaczenia tego pisma, ograniczaniu środków finansowych na jego naukę czy druk materiałów w tym formacie.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Monika Dobrowolska (nauczyciel z Instytutu Głuchoniemych w Warszawie), Tadeusz Adamiec (dyrektor Instytutu Głuchoniemych w Warszawie)
Data emisji: 17.10.2017
Godzina emisji: 23.08

ml/ab

Czytaj także

Pełnia życia po amputacji. "Podróżnik na jednej nodze" o swojej pasji

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 15:00
– Rower to nie tylko środek do zdobywania pięknych, odległych celów, ale to również ogromna przyjemność na co dzień. Komunikacja na każdą pogodę, każdy czas – mówi Rafał Gręźlikowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Innowator społeczny – człowiek, który zmienia świat

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 00:07
W audycji "Trójka pod Księżycem" gośćmi Elżbiety Korczyńskiej są osoby związane z Fundacją "Ashoka", które dążą do tego, by świat stał się bardziej przyjazny. Co dokładnie robią?
rozwiń zwiń