Taniec na wózkach – pasja, miłość i zaangażowanie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 10:13
Elżbieta Korczyńska zaprosiła do studia osoby, które zawodowo zajmują się tańcem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jak wyglądają oficjalne turnieje taneczne dla osób niepełnosprawnych? 
Audio
  • Jak wyglądają turnieje taneczne osób niepełnosprawnych? (Czas niezwykły/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/criben

– Taniec na wózkach, to jest taka dyscyplina, w której przynajmniej jedna z osób porusza się na wózku, co kwalifikuje się do konkurencji o nazwie "combi". Mogą być również dwie osoby. Wtedy taka konkurencja nazywa się "duo". Ostatnio Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski wprowadził nową dyscyplinę: taniec na wózkach solistów – tłumaczy Iwona Ciok, inicjatorka tańca na wózkach w Polsce, założycielka i prezes Stowarzyszenia Swing-Duet.


niepelnosprawny_rugby_1200.jpg
Rugbyści na wózkach. Jak zmienić postrzeganie niepełnosprawnych sportowców?

Paweł Karpiński od urodzenia porusza się na wózku. Aktualnie jest najlepszym polskim tancerzem. Zdobył nawet medal mistrzostw świata. 

– Ja nie cierpię siedzieć w domu. Od małego lubiłem się ruszać. Na początku, to była chęć spróbowania czegoś nowego. Nie spodziewałem się, że tyle zobaczę czy, że zdobędę tyle nagród. Początki były trudne, bo masa rzeczy do mnie nie docierała. Taniec daje mi możliwość poznawania wielu ludzi i pozwala zapomnieć o problemach – tłumaczy Paweł Karpiński.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

Ponadto w cyklu "Na wyciągnięcie ręki": co łączy słynny Maraton Tokijski i Akademię Życia w Koninie, czyli o akcji "Prawnik w biegu".

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autorka: Elżbieta Korczyńska
Goście: Iwona Ciok (inicjatorka tańca na wózkach w Polsce, założycielka i prezes Stowarzyszenia Swing-Duet), Ireneusz Sulewski (instruktor, właściciel szkoły tańca), Paweł Karpiński (najlepszy polski zawodnik w tańcu na wózkach)
Data emisji: 6.02.2018
Godzina emisji: 23.07

kw/ml

Czytaj także

Jak dbać o kondycję psychiczną?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 23:59
Aktualnie panuje moda na aktywny tryb życia i kształtowanie kondycji fizycznej. Okazuje się, że nasze zdrowie psychiczne również potrzebuje takiej dbałości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zamienić złotówkę w szesnaście posiłków?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 11:32
Banki żywności, choć istnieją już od wielu lat, dopiero obecnie stają się bardzo popularne w naszym kraju. Ta szlachetna inicjatywa ciągle się rozwija i realizuje wiele innowacyjnych pomysłów.
rozwiń zwiń