Na pomoc dzieciom ze stwardnieniem rozsianym

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 12:21
Joanna Boryga organizuje wspólnie z grupą znajomych i Fundacją Ulica, spotkania edukacyjno-motywacyjne dla chorych na stwardnienie rozsiane. Pokazuje na własnym przykładzie, że diagnoza to nie wyrok, że z SM można nie tylko normalnie żyć, ale też realizować swoje marzenia i pasje.
Audio
  • Silni, młodzi, supermocni! (Czas niezwykły/Trójka)
Spotkanie z Nadią - nastolatką chorującą na SM, zaowocowało pomysłem na przedsięwzięcie Silni, MłodziSMSuperMocni
Spotkanie z Nadią - nastolatką chorującą na SM, zaowocowało pomysłem na przedsięwzięcie "Silni, Młodzi/SM/SuperMocni"Foto: Shutterstock

Gdy mieszkała w Kalifornii dowiedziała się, że choruje na stwardnienie rozsiane. Proces przejścia od przygnębienia do uświadomienia sobie, że z tą chorobą można żyć, był bardzo długi. – Mimo to, że przyjęłam leczenie i robiłam to, co lekarze kazali robić, to nie potrafiłam przyjąć do wiadomości jak poważnie jestem chora. W ciągu roku groził mi wózek inwalidzki, ale nie przyjęłam tego do wiadomości. Zaczęłam trenować i w ciągu roku tak wytrenowałam swój organizm tak, że przebiegłam maraton – powiedziała Joanna Boryga.   

Po przyjeździe do Polski, przeniosła swoje doświadczenia kalifornijskie na rodzimy grunt. Spotkanie z Nadią, nastolatką chorującą na SM, zaowocowało pomysłem na przedsięwzięcie "Silni, Młodzi/SM/SuperMocni". W realizacji pomysłu pomogła śląska Fundacja Ulica, która stworzyła projekt "Ściana marzeń". – To bardzo duża ściana, na której zapisuje się swoje marzenia. JEst w tym pewna magia – mówiła w rozmowie z Elżbietą Korczyńską.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto w cyklu "Na wyciągnięcie ręki" rozmawialiśmy z Anną Dymną o 14. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autorka: Elżbieta Korczyńska
Gość: Joanna Boryga (pomysłodawczyni przedsięwzięcia "Silni, Młodzi/SM/SuperMocni"), Anna Dymna (piosenkarka, fundacja "Mimo Wszystko")
Data emisji: 6.03.2018
Godzina emisji: 23.08

abi/ml

Czytaj także

Borderline, czyli wyzwanie dla współczesnej psychiatrii

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 07:00
Tym razem w "Klubie Trójki" rozmawialiśmuy o borderline, czyli pogranicznym zaburzeniu osobowości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relaksacja – idealny sposób na poprawę naszego zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 12:28
– Nie jesteśmy bezmyślnymi maszynami, skazanymi na pigułki zwalczające codzienne dolegliwości – mówi Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otyłość – poważna choroba, którą należy leczyć

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 00:00
Ta choroba to jeden z największych problemów XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła otyłość do grupy chorób cywilizacyjnych i mówi o epidemii.
rozwiń zwiń