Jak ważny dla wychowania jest odpoczynek?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 00:00
Od 100 lat Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zbiera doświadczenia w organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży "gorszych szans".
Audio
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci od stu lat organizuje wypoczynek dla dzieci (Czas niezwykły/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yukal Liudmyla/Shutterstock.com

– Sto lat TPD to wiek odpowiadania na bieżące potrzeby dzieci. Towarzystwo powstało w 1919 roku, czyli zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Sytuacja dzieci była wtedy tragiczna. Nie miały one dostępu do szczepień, były zaniedbane zdrowotnie, niemal połowa z nich nie korzystała z edukacji. Wtedy działaczka społeczna, Stefania Sempołowska, na zjeździe PPS po raz pierwszy postulowała konieczność powołania organizacji, która będzie się zajmowała najmłodszymi obywatelami. I tak dano impuls do powstania TPD, które zaczęło organizować dziecińce wiejskie, ochronki, ogniska przedszkolne, czyli miejsca, gdzie dzieci mogły bezpiecznie spędzać czas – mówi Jolanta Szklarska, dyrektor Biura Zarządu Głównego TPD.

– W naszych ogniskach środowiskowych i wychowawczych dzieci uczestniczą w zajęciach cały rok. Te dzieci przede wszystkim korzystają z wypoczynku z nami. Nie robimy żadnego getta – każdy z zewnątrz, kto miałby ochotę dołączyć, jest mile widziany. Zaczęło się to 20 lat temu od "Lata w mieście". Przyszłam wtedy do księdza proboszcza w Falenicy i zapytałam, czy możemy zostać na lipiec. Z tego jednego lipca zrobiło się 20 lat. Zapewniamy dzieciom bezpieczeństwo, ale bez dyscypliny za wszelką cenę. Chcemy, aby mogły one odpocząć, ale i przeżyć przygodę – dodaje Katarzyna Zdzieborska, prezes Oddziału Dzielnicowego TPD w Wawrze.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji, w której także – w ramach cyklu "Na wyciągnięcie ręki" – mówiliśmy o kampanii "Razem ścigamy się z cukrzycą".

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autorka: Elżbieta Korczyńska
Goście: Jolanta Szklarska (dyrektor Biura Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci), Katarzyna Zdzieborska (wolontariuszka, prezes Oddziału Dzielnicowego TPD w Wawrze), Marta Domańska (koordynator kampanii "Razem ścigamy się z cukrzycą")
Data emisji: 26.06.2018
Godzina emisji: 23.09

ml/mk

Czytaj także

200 lat Instytutu Głuchoniemych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 10:30
Warszawski Instytut Głuchoniemych ma ogromne tradycje i osiągnięcia na skalę międzynarodową w edukacji osób niesłyszących. Ta jedna z najstarszych placówek na świecie zajmujących się pomocą osobom głuchoniemym, dziś skutecznie łamie stereotypy dotyczące ich funkcjonowania w przestrzeni publicznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc spełnić marzenia osieroconych dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 01:00
W jaki sposób można im pomóc i spełnić ich marzenia? I jak czasami niewiele potrzeba, żeby przywrócić im beztroskie dzieciństwo? 
rozwiń zwiń