Jak wspierać osoby z chorobami skóry?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 23:55
"Odkryj, poznaj, zaakceptuj" to ogólnopolska bajkowa kampania, której celem poprzez między innymi Baśnie braci Grimm jest zwrócenie uwagi na problemy osób z łuszczycą. 
Audio
  • Choroby skóry źródłem wykluczenia. Jak przeciwdziałać temu zjawisku? (Czas niezwykły/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ternavskaia Olga Alibec/shutterstock.com

Łuszczyca jest niezakaźną chorobą skóry – a ponieważ panuje powszechny brak wiedzy na temat tej choroby – chorzy są izolowani i ulegają wykluczeniu społecznemu. Celem kampanii jest edukacja i zmiana nastawienia społecznego do chorych, które Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę zdecydowało się osiągnąć za pomocą baśni braci Grimm.

– Bardzo istotne jest nawiązanie baśni do łuszczycy w kontekście wykluczenia. Wykluczając kogoś ze względu na jakieś symptomy, których nie znamy, które na pierwszy rzut oka powinny odsunąć kogoś od społeczeństwa, możemy bardzo wiele stracić. Tego uczyliśmy się w dzieciństwie z baśni, wierszy naszych klasyków. Postanowiliśmy wykorzystać i przypomnieć idee, które towarzyszą literaturze dziecięcej – tłumaczy Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę. 

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" rozmawialiśmy o Millenialsach, czyli ludziach w wieku 18-38 lat. Mówi się, że należą do pokolenia, które jest skupione tylko na sobie. Ale czy tak jest naprawdę? Wyniki badania przeprowadzonego przez dom badawczy IQS dla Fundacji DKMS, dotyczącego motywacji młodych ludzi do zostania dawcą szpiku pokazują, że pozory mylą. W audycji także o działaniach Fundacji DKMS – między innymi o projekcie Komórkomania.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Dagmara Samselska (przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS), Anna Otok (podopieczna stowarzyszenia chorych na łuszczycę "Psioriasis"), Michał Babicz (przedstawiciel Fundacji DKMS)
Data emisji: 17.09.2018
Godzina emisji: 23.07

jcz/gs


Czytaj także

Co wyróżnia projekt "Turystyka dla wszystkich"?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 00:30
W audycji o projekcie, a także o działalności w tej dziedzinie jednego z najstarszych w Polsce stowarzyszeń skupiających turystów i krajoznawców – PTTK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawnik, czyli pomocna wyszukiwarka

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 00:00
Niepelnosprawnik.pl to wyjątkowa internetowa wyszukiwarka miejsc – dostępnych dla każdego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoły z mocą zmieniania świata

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 00:00
O projekcie Ashoki, międzynarodowej organizacji pozarządowej, która znajduje i wspiera innowatorów społecznych, będziemy mówić w najbliższym wydaniu "Czasu niezwykłego".
rozwiń zwiń