Działania UNICEF na rzecz dzieci żyjących na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 00:00
W 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Mimo to, liczba krajów uwikłanych w konflikt wewnętrzny lub międzynarodowy jest obecnie najwyższa od trzech dekad.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: preedee anantuntikul/Shutterstock.com

Dzieci żyjące na obszarach konfliktów są najbardziej narażone na łamanie ich praw. Ataki na dzieci muszą się skończyć, mówi Manuel Fontaine.

UNICEF apeluje do wszystkich stron konfliktów o przestrzeganie prawa międzynarodowego i natychmiastowe zakończenie przemocy wobec dzieci oraz ataków na infrastrukturę cywilną, w tym na szkoły, szpitale czy wodociągi. UNICEF apeluje też do państw, które mają wpływ na strony konfliktu o wykorzystanie swojego autorytetu dla dobra i ochrony dzieci.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi niesie pomoc medyczną, żywnościową czy edukacyjną we wszystkich krajach ogarniętych konfliktami. Przykładowo, w październiku UNICEF pomógł w uwolnieniu 833 dzieci-żołnierzy z grup zbrojnych w Nigerii. Przez ostatnie 5 lat konfliktu w Sudanie Południowym organizacja połączyła z rodzinami niemal 6000 dzieci. W Bangladeszu UNICEF niesie m.in. pomoc psychologiczną, a w Iraku – wsparcie dla kobiet i dzieci, które padły ofiarą przemocy.

Moimi gośćmi są: Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska oraz Pani Ewa Falkowska, Dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska. W audycji także rozmowa z Robertem Korzeniowskim, Ambasadorem Dobrej Woli – UNICEF

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki": pomoc dla dzieci w Syrii. Przedstawiamy rozmowę z Agnieszką Nosowską, koordynatorem projektów fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w Libanie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Data emisji: 21.01.2019
Godzina emisji: 23.07

ml

Czytaj także

Szkoły z mocą zmieniania świata

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 00:00
O projekcie Ashoki, międzynarodowej organizacji pozarządowej, która znajduje i wspiera innowatorów społecznych, będziemy mówić w najbliższym wydaniu "Czasu niezwykłego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundacja Dziecięca Fantazja i jej akcje

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 00:00
W ciągu 15. lat swojej działalności Fundacja spełniła już ponad 6000 najskrytszych marzeń nieuleczalnie chorych dzieci.
rozwiń zwiń