Ułatwienia dla niepełnosprawnych studentów. Na co mogą liczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
– Innowacją, z której jestem najbardziej zadowolony, jest brak jakichkolwiek progów i stopni. Wszystkie kondygnacje są połączone kilkoma windami. Na każdym piętrze są toalety, drzwi mają dodatkowe siłowniki, które je otwierają – opowiada Sławomir Rzepecki, wiceszef Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/wavebreakmedia

W audycji odwiedzamy jeden z budynków Uniwersytetu Warszawskiego. Sławomir Rzepecki wytłumaczył Kubie Witkowskiemu, skąd osoby niewidome wiedzą, że znalazły się w poszukiwanej części obiektu. – Ważne miejsca w budynku są oznaczone specjalnymi znacznikami, które za pomocą technologii Bluetooth współpracują ze specjalną aplikacją, którą można zainstalować na telefonie. Kiedy, poruszając się po budynku, zbliżamy się do danego znacznika, emituje on sygnał dźwiękowy – opowiada wiceszef Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW. 

– Uniwersytet Warszawski był jedną z najbardziej najeżonych barierami uczelni wyższych w Polsce. Jak doszło do tej metamorfozy? – zastanawia się Elżbieta Korczyńska. – Kiedyś wszystkie uczelnie były najeżone barierami, a na przykładzie Uniwersytetu Warszawskiego było to widać szczególnie. Od zawsze zajmował on wiele różnych lokalizacji, w tym budynków historycznych, które trudno poddają się modelowaniu zgodnie z potrzebami – odpowiada Paweł Wdówik, obecnie kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zmiana nastąpiła pod koniec lat 90. Wdówik odbył podróż do Stanów Zjednoczonych celem zwiedzenia tamtejszych uczelni i powrócił z rozwiązaniami, które uczyniły UW miejscem przyjaznym także dla niepełnosprawnych. W 1999 roku UW zatwierdził program "Uniwersytet dla Wszystkich", który stopniowo sprawił, że dopasowywanie środowiska fizycznego oraz dostępu do informacji dla osób niepełnosprawnych stało się oczywistością. Program zakończył się w 2003 roku, a senat uczelni podjął uchwałę o warunkach studiowania osób niepełnosprawnych na UW.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której mówimy także o innych rodzajach ulepszeń oraz dawnych realiach życia niepełnosprawnych studentów i pracowników na polskich uczelniach.

Ponadto, w cyklu "Na wyciągnięcie ręki" o mieszkaniach treningowych, czyli o bezpłatnych programach aktywizujących stworzonych dla osób, które utraciły sprawność np. po wypadku.

*** 

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska 
Autor materiału dodatkowego: Kuba Witkowski
Goście: Paweł Wdówik (kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego), Sławomir Rzepecki (wiceszef Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego), Zuzanna Janaszek - Maciaszek (prezes Fundacji Podaj Dalej) Przemysław Stelmasik (instruktor niezależnego życia).
Data emisji: 17.06.2019 
Godzina emisji: 23.13

kr/gs

 

Czytaj także

Zrozumieć starość

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 00:00
W ramach kampanii "Zrozumieć starość" opublikowany został "Poradnik dla rodzin i opiekunów seniorów". Na czym polega jego wyjątkowość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport bez ograniczeń, czyli "EXTRAsprawni"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 00:00
W ramach projektu Avalon Extreme powstała wystawa "EXTRAsprawni", pokazująca osoby z niepełnosprawnościami uprawiające sporty ekstremalne. Wystawa została zaprezentowana w Warszawie, a następnie ruszyła w Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawność a studia. Uczelniana rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 18:43
Dostępność uczelni wyższych w Polsce na przykładzie Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym roku zdobył Grand Prix Konkursu Lider Dostępności 2019.
rozwiń zwiń