Dawcy krwi potrzebni przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 23:55
Wakacje są newralgicznym momentem w kalendarzu. To właśnie w okresie letnim pojawia się najwięcej apeli centrów krwiodawstwa o oddawanie krwi, której w bankach niestety brakuje.
Audio
  • Wakacje – trudny czas dla hematologii (Czas niezwykły/Trójka)
Krew
KrewFoto: sabinurce/Pixabay

Każdego roku w Polsce przeprowadzanych jest 1,7 mln transfuzji, ratujących życie nie tylko ofiarom wypadków, ale również osobom chorym na nowotwory krwi.

Pacjenci onkologiczni, niezależnie od pory roku, potrzebują często przetoczeń krwi lub jej składników, aby ich szanse na wygraną z trudnym przeciwnikiem, jakim jest nowotwór krwi, wzrosły. Żeby krwi wystarczyło zarówno dla poszkodowanych w wypadkach, jak i wszystkich chorych, przebywających w polskich szpitalach, potrzebna jest nieustanna pomoc dawców krwi.

– Wakacje to okres, w którym większość ludzi wyjeżdża na urlopy. Zapotrzebowanie na krew jest mniej więcej takie samo przez cały rok, ale w tym czasie krwiodawców jest mniej. Po drugie, w czasie okresu urlopowego, wzrasta liczba wypadków i, co za tym idzie, potrzeba więcej krwi. Stąd nasze apele, prośby, by oddawać krew właśnie w wakacje – mówi dr Lech Rzymkiewicz z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" rozmawiamy o stypendiach im. Jana Pawła II. W ramach tego największego w naszym kraju samorządowego programu stypendialnego w Warszawie wsparcie finansowe otrzymują uczniowie i studenci, którzy mimo stosunkowo skromnych warunków materialnych uzyskują dobre wyniki w nauce oraz wykazują się dodatkowo aktywnością artystyczną, sportową, społeczną lub naukową. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

*** 

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska 
Goście: Kamila Mazur (koordynator procedur medycznych w Fundacji DKMS, honorowy dawca krwi, ratownik medyczny), dr Lech Rzymkiewicz (Instytut Hematologii i Transfuzjologii), Grzegorz Hensler (lekarz konsultant, Fundacja DKMS)
Data emisji: 8.07.2019 
Godzina emisji: 23.08

ml/kw

Czytaj także

Miasta pełne kwiatów, czyli działania Fundacji Łąka

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 00:00
Fundacja obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Od początku namawia do zamiany trawników na łąki kwietne. Organizacja prowadzi różne projekty m.in. "Wieś w mieście to nie obciach", w skład którego wchodzą warsztaty: miejskie łąki kwietne, drzewa owocowe w miastach, miejskie pszczelarstwo oraz ptaki w mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działania Agencji Zatrudnienia Fundacji "Aktywizacja"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 00:00
Od 15 lat wspiera pracodawców w zatrudnianiu pracowników z niepełnosprawnościami, a osobom niepełnosprawnym pomaga odnaleźć się na otwartym rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport bez ograniczeń, czyli "EXTRAsprawni"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 00:00
W ramach projektu Avalon Extreme powstała wystawa "EXTRAsprawni", pokazująca osoby z niepełnosprawnościami uprawiające sporty ekstremalne. Wystawa została zaprezentowana w Warszawie, a następnie ruszyła w Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca za granicą bez obaw

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 00:00
Co powinno wzbudzić nasz niepokój jeśli planujemy wakacyjny wyjazd do pracy za granicą?
rozwiń zwiń