Psy pomocne ludziom

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 00:00
W tej odsłonie audycji "Czas niezwykły" opowiadamy o psach przewodnikach w Polsce. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/hedgehog94

– Fundacja "Pies Przewodnik" jest "córką" Fundacji "Vis Maior", od początku zajmuje się wspieraniem aktywności ludzi niewidomych, przeciwdziałaniem dyskryminacji, tworzeniem przyjaznego środowiska. Dopiero potem, w wyniku moich doświadczeń z psem przewodnikiem, zaczęliśmy je szkolić. Uznaliśmy, że przeniesiemy tę działalność do nowej organizacji – mówi Jolanta Kramarz, prezes zarządu Fundacji "Vis Maior".

– Odkryto pochodzące ze starożytności ryciny, na których niewidomi prowadzeni byli przez psa. Podobnie w "Chłopach" Reymonta pojawia się niewidomy chłopiec, którego prowadził pies. Szkolenie psów przewodników w Polsce zaczęło się po I wojnie światowej w 1919 roku. Najpierw dla weteranów wojennych, później dla innych grup. Było to wciąż na małą skalę i ten rodzaj rehabilitacji dopiero się rozwija – dodaje Joanna Witkowska, prezes Fundacji "Pies Przewodnik".

Fundacja "Pies Przewodnik" przygotowuje psy do roli przewodników, szkoląc je od bardzo wczesnego wieku. Osobom niewidomym zapewnia nie tylko przeszkolenie z zakresu poruszania się z psem, lecz także różnego rodzaju pomoc już w trakcie pracy z nim. Udziela również pomocy psychologicznej i prawnej. Stara się zwalczać wszelkiego rodzaju przejawy dyskryminacji osób niepełnosprawnych poprzez działania mające na celu taką modyfikację zapisów prawnych, by uwzględniały one szeroko rozumiane potrzeby tych osób, w szczególności korzystających z pomocy psów przewodników.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" tym razem mówimy o kampanii społecznej "Reumatyzm ma młodą twarz".

Wbrew powszechnej opinii choroby reumatyczne dotykają nie tylko ludzi w podeszłym wieku, ale także osoby młode, a nawet bardzo małe dzieci. Każdej z ich grozi niepełnosprawność, wykluczenie społeczne, wiele cierpi na przewlekły ból.

Pod hasłem "reumatyzm" kryje się około 200 chorób. Ocenia się, że cierpi na nie ponad 9 milionów Polaków – statystycznie co czwarty.

Organizatorem ogólnopolskiej kampanii "Reumatyzm ma młodą twarz", zwiększającej świadomość na temat chorób reumatycznych i konsekwencji z nimi związanych, jest stowarzyszenie osób młodych chorych reumatycznie "3majmy się razem".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Jolanta Kramarz (prezes zarządu Fundacji "Vis Maior"), Joanna Witkowska (prezes Fundacji "Pies Przewodnik")
Data emisji: 23.09.2019 
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Miasta pełne kwiatów, czyli działania Fundacji Łąka

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 00:00
Fundacja obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Od początku namawia do zamiany trawników na łąki kwietne. Organizacja prowadzi różne projekty m.in. "Wieś w mieście to nie obciach", w skład którego wchodzą warsztaty: miejskie łąki kwietne, drzewa owocowe w miastach, miejskie pszczelarstwo oraz ptaki w mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działania Agencji Zatrudnienia Fundacji "Aktywizacja"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 00:00
Od 15 lat wspiera pracodawców w zatrudnianiu pracowników z niepełnosprawnościami, a osobom niepełnosprawnym pomaga odnaleźć się na otwartym rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport bez ograniczeń, czyli "EXTRAsprawni"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 00:00
W ramach projektu Avalon Extreme powstała wystawa "EXTRAsprawni", pokazująca osoby z niepełnosprawnościami uprawiające sporty ekstremalne. Wystawa została zaprezentowana w Warszawie, a następnie ruszyła w Polskę.
rozwiń zwiń