Psy pomocne ludziom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Psy pomocne ludziom
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/hedgehog94

W tej odsłonie audycji "Czas niezwykły" opowiadamy o psach przewodnikach w Polsce. 

Posłuchaj

POSŁUCHAJ NAGRANIA AUDYCJI IKONKA POWYŻEJ
+
Dodaj do playlisty
+

– Fundacja "Pies Przewodnik" jest "córką" Fundacji "Vis Maior", od początku zajmuje się wspieraniem aktywności ludzi niewidomych, przeciwdziałaniem dyskryminacji, tworzeniem przyjaznego środowiska. Dopiero potem, w wyniku moich doświadczeń z psem przewodnikiem, zaczęliśmy je szkolić. Uznaliśmy, że przeniesiemy tę działalność do nowej organizacji – mówi Jolanta Kramarz, prezes zarządu Fundacji "Vis Maior".

– Odkryto pochodzące ze starożytności ryciny, na których niewidomi prowadzeni byli przez psa. Podobnie w "Chłopach" Reymonta pojawia się niewidomy chłopiec, którego prowadził pies. Szkolenie psów przewodników w Polsce zaczęło się po I wojnie światowej w 1919 roku. Najpierw dla weteranów wojennych, później dla innych grup. Było to wciąż na małą skalę i ten rodzaj rehabilitacji dopiero się rozwija – dodaje Joanna Witkowska, prezes Fundacji "Pies Przewodnik".

Fundacja "Pies Przewodnik" przygotowuje psy do roli przewodników, szkoląc je od bardzo wczesnego wieku. Osobom niewidomym zapewnia nie tylko przeszkolenie z zakresu poruszania się z psem, lecz także różnego rodzaju pomoc już w trakcie pracy z nim. Udziela również pomocy psychologicznej i prawnej. Stara się zwalczać wszelkiego rodzaju przejawy dyskryminacji osób niepełnosprawnych poprzez działania mające na celu taką modyfikację zapisów prawnych, by uwzględniały one szeroko rozumiane potrzeby tych osób, w szczególności korzystających z pomocy psów przewodników.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" tym razem mówimy o kampanii społecznej "Reumatyzm ma młodą twarz".

Wbrew powszechnej opinii choroby reumatyczne dotykają nie tylko ludzi w podeszłym wieku, ale także osoby młode, a nawet bardzo małe dzieci. Każdej z ich grozi niepełnosprawność, wykluczenie społeczne, wiele cierpi na przewlekły ból.

Pod hasłem "reumatyzm" kryje się około 200 chorób. Ocenia się, że cierpi na nie ponad 9 milionów Polaków – statystycznie co czwarty.

Organizatorem ogólnopolskiej kampanii "Reumatyzm ma młodą twarz", zwiększającej świadomość na temat chorób reumatycznych i konsekwencji z nimi związanych, jest stowarzyszenie osób młodych chorych reumatycznie "3majmy się razem".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Jolanta Kramarz (prezes zarządu Fundacji "Vis Maior"), Joanna Witkowska (prezes Fundacji "Pies Przewodnik")
Data emisji: 23.09.2019 
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ml/mk

Polecane