Murale dla patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 00:00
Coraz częściej na ulicach naszych miast pojawiają się murale patriotyczne, upamiętniające ważne dla Polaków wydarzenia historyczne, np. rocznicę Powstania Warszawskiego, murale z Żołnierzami Wyklętymi itp.
Audio
  • Miejska sztuka patriotyczna (Czas niezwykły/Trójka)
Mural namalowany w setną rocznicę otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie drugiej nagrody Nobla (2011) na ścianie domu, w którym się urodziła przy ul. Freta w Warszawie
Mural namalowany w setną rocznicę otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie drugiej nagrody Nobla (2011) na ścianie domu, w którym się urodziła przy ul. Freta w WarszawieFoto: shutterstock.com/ Anastasia Petrova

Wprowadzają one zupełnie nową jakość do przestrzeni miejskiej. Murale patriotyczne to też jeden z elementów projektu "Zmień perspektywę" realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach Programu "Niepodległa". Cały projekt jest wyjątkowo ciekawy i nowatorski. 

Temat ten poruszamy z naszymi gośćmi: Marcinem Nowakiem – koordynatorem projektów kulturalnych i społecznych w Centrum Myśli Jana Pawła II, w tym projektu "Zmień perspektywę", dr hab. Michałem Łuczewskim – socjologiem i dyrektorem programowym Centrum Myśli Jana Pawła II, specjalizującym się m.in. w socjologii narodu i pamięci, Mariuszem Libelem – współtwórcą grupy artystycznej "Twożywo", który realizuje projekty z pogranicza poezji konceptualnej i grafiki oraz Janem Kowalskim – dyrektorem Biura Programu "Niepodległa".

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" opowiadamy o działaniach Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Mińskiej, która na przekór powszechnym opiniom, że jest to region niezbyt atrakcyjny turystycznie, chce pokazać, jak piękna jest także ta część naszego kraju.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Marcin Nowak (koordynator projektów kulturalnych i społecznych w Centrum Myśli Jana Pawła II), dr hab. Michał Łuczewski (socjolog i dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II), Mariusz Libel (współtwórca grupy artystycznej "Twożywo"), Jan Kowalski (dyrektor Biura Programu "Niepodległa")
Data emisji: 4.11.2019 
Godzina emisji: 23.08

ek

Czytaj także

Miasta pełne kwiatów, czyli działania Fundacji Łąka

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 00:00
Fundacja obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Od początku namawia do zamiany trawników na łąki kwietne. Organizacja prowadzi różne projekty m.in. "Wieś w mieście to nie obciach", w skład którego wchodzą warsztaty: miejskie łąki kwietne, drzewa owocowe w miastach, miejskie pszczelarstwo oraz ptaki w mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działania Agencji Zatrudnienia Fundacji "Aktywizacja"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 00:00
Od 15 lat wspiera pracodawców w zatrudnianiu pracowników z niepełnosprawnościami, a osobom niepełnosprawnym pomaga odnaleźć się na otwartym rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport bez ograniczeń, czyli "EXTRAsprawni"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 00:00
W ramach projektu Avalon Extreme powstała wystawa "EXTRAsprawni", pokazująca osoby z niepełnosprawnościami uprawiające sporty ekstremalne. Wystawa została zaprezentowana w Warszawie, a następnie ruszyła w Polskę.
rozwiń zwiń