iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 23:59
iSztuka.edu.pl to cyfrowa platforma, umożliwiająca odbiór sztuk wizualnych także osobom niewidomym i niedowidzącym, stworzona w 2015 roku z przez Fundację Audiodeskrypcja. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Akimov Igor

Oprócz fotografii i kontekstu historycznego, użytkownicy platformy mają do dyspozycji audiodeskrypcję, czyli słowne opisy warstwy wizualnej obrazu, rzeźby czy architektury. Mogą je przeczytać lub odsłuchać. Portal iSztuka to wspaniała propozycja dla wszystkich. Można wybrać się np. na wirtualny spacer do "Dziwnego ogrodu Józefa Mehoffera".

– Projekt iSztuka.edu.pl jest dedykowany osobom nie tylko niewidomym, chociaż na nie zwracamy szczególną uwagę. Osoby, które nie widzą, nie mają możliwości, by otworzyć album, pójść do muzeum i po prostu obcować ze sztuką. Dlatego potrzebna jest audiodeskrypcja – technika, która za pomocą słowa przekazuje obraz widzialny w taki sposób, by było to przyjemne, zrozumiałe i pozwalało wyobrazić sobie dany obraz. Projekt jest skierowany także do osób mających problem z poruszaniem się oraz do osób głuchych, które znają język polski i mogą przeczytać analizy, które tworzymy do każdego dzieła, żeby móc poznać kontekst jego powstania i biografię danego artysty – opowiada wiceprezes zarządu Fundacji Audiodeskrypcja Barbara Szymańska.

Wśród opisanych dzieł są m.in. "Bociany" Józefa Chełmońskiego "Słoneczniki" Vincenta van Gogha, "Danaida" Augusta Rodina czy Pałac Kryształowy w Londynie. Właśnie zakończyła się V edycja tego projektu.

– V edycja to przede wszystkim sztuka polska. W tamtym roku realizowaliśmy sztukę europejskich twórców, z nastawieniem na Francję, gdzie kultura kipiała, a Polska wówczas nie istniała. Przyświecało nam to, żeby Polska miała swój odrębny element na naszym portalu i była zaznaczona w historii sztuki – podkreśliła rozmówczyni Elżbiety Korczyńskiej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" mówiliśmy o wystawie biograficznej "Karol Wojtyła. Narodziny", którą Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało z z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. "Gotowa do druku" ekspozycja będzie mogła być pozyskiwana nieodpłatnie w formie cyfrowej przez instytucje, szkoły, parafie, organizacje pozarządowe i samorządy z całej Polski do dalszego upowszechniania. Wystawa "Karol Wojtyła. Narodziny" zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Ojca Świętego Jana Pawła II. Jej celem jest przypomnienie jego postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie jego  korzeni  oraz bogactwa jego życia, osobowości i myśli.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Barbara Szymańska (wiceprezes zarzadu Fundacji Audiodeskrypcja)
Data emisji: 10.02.2019 
Godzina emisji: 23.08

ek/kr

Czytaj także

Ułatwienia dla niepełnosprawnych studentów. Na co mogą liczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
– Innowacją, z której jestem najbardziej zadowolony, jest brak jakichkolwiek progów i stopni. Wszystkie kondygnacje są połączone kilkoma windami. Na każdym piętrze są toalety, drzwi mają dodatkowe siłowniki, które je otwierają – opowiada Sławomir Rzepecki, wiceszef Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawni rozwijają skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 00:00
Fundacja "Podaj Dalej" z Konina stworzyła inicjatywę "Rozwiń Skrzydła", skierowaną do dorosłych osób z niepełnosprawnością ruchową z terenu całej Polski, które chcą spróbować swoich sił w sportach lotniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawdziwy sport jest jeden" – EXTRAsprawni 2019

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 00:00
– Nasze przesłanie jest skierowane nie tylko do osób z niepełnosprawnościami. Ma za zadanie pokazywać niepełnosprawnych nie jako szarych, nudnych, potrzebujących pomocy i wyciskających łzy, tylko pełnych energii, profesjonalnych sportowców, którzy bardzo często skutecznie rywalizują ze sprawnymi sportowcami – podkreśla Sebastian Luty, sparaliżowany w 95 proc. kierowca rajdowy i ambasador projektu Avalon Extreme w dyscyplinie Racing.
rozwiń zwiń