Niedosłyszący i szansa na niezależność. 25-lecie Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 23:59
Celem działań Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO jest zmniejszenie wykluczenia społecznego dzieci, młodzieży i dorosłych osób niedosłyszących oraz zwiększenia ich szans na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Fundacja w tym roku obchodzi swoje 25-lecie. Na czym polega jej działalność?
Audio
  • Holistyczne podejście do osób niesłyszących (Czas niezwykły/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

– Trzeba zauważyć, że osoby głuche traktują język migowy jako język naturalny, a język polski jest dla nich językiem obcym. Przez wiele lat nie rozumieli tego świata i teraz stopniowo im go przybliżamy. Za dwa tygodnie przychodzi do nas urząd skarbowy wyjaśnić, jak rozlicza się podatki i będzie to przekazane w języku migowym. Była u nas już policja, która tłumaczyła, jak bronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Podopieczni określają swoje potrzeby, wspólnie przygotowujemy spotkania, zapraszamy różnych gości – wyjaśnia Aleksandra Włodarska vel Głowacka, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO.

Podopieczni Fundacji pomimo dysfunkcji słuchu osiągają sukcesy w wybranych przez siebie zawodach. Wśród nich jest np. znany pianista Grzegorz Płonka. Są informatycy, artyści plastycy, asystenci prezesów wielkich firm. Uroczystość 25-lecia odbędzie się w radiowym studiu im. W. Lutosławskiego.

– Organizację 25 lat temu założyli rodzice dzieci niesłyszących i specjaliści. Nasze dzieci urodziły się niesłyszące i chcąc im pomóc, założyłyśmy fundację. Wspomagamy ich w rozwoju przez całe ich życie, ale przy okazji wspomagamy 1200 innych rodzin. W codziennej rehabilitacji jest 400 osób – opowiada prezes organizacji. – Zaczynaliśmy w wynajmowanej kawalerce, w tej chwili mamy 370 metrów – dodaje.

Tematem cyklu "Na wyciagnięcie ręki" był 16. Festiwal Zaczarowanej Piosenki. Podczas ubiegłorocznego Konkursu Debiutów 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiło dwoje wokalistów, którzy karierę muzyczną rozpoczynali na… magicznym Rynku Głównym w Krakowie. Byli to: Aleksandra Nykiel i Michał Wiśniewski – laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, którego organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej 16. edycji festiwalu. O festiwalu opowiedziała Anna Dymna.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Aleksandra Włodarska vel Głowacka (prezes Zarządu Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO), Małgorzata Piątkowska (wiceprezes zarządu Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO), Anna Dymna (działaczka społeczna, aktorka filmowa i teatralna), Rafał Dziurla (psycholog, ekspert ds. Zatrudnienia Wspomaganego w Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO)
Data emisji: 24.02.2019 
Godzina emisji: 23.09

er/kr/mat. promocyjne

Czytaj także

Niepełnosprawni rozwijają skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 00:00
Fundacja "Podaj Dalej" z Konina stworzyła inicjatywę "Rozwiń Skrzydła", skierowaną do dorosłych osób z niepełnosprawnością ruchową z terenu całej Polski, które chcą spróbować swoich sił w sportach lotniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawdziwy sport jest jeden" – EXTRAsprawni 2019

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 00:00
– Nasze przesłanie jest skierowane nie tylko do osób z niepełnosprawnościami. Ma za zadanie pokazywać niepełnosprawnych nie jako szarych, nudnych, potrzebujących pomocy i wyciskających łzy, tylko pełnych energii, profesjonalnych sportowców, którzy bardzo często skutecznie rywalizują ze sprawnymi sportowcami – podkreśla Sebastian Luty, sparaliżowany w 95 proc. kierowca rajdowy i ambasador projektu Avalon Extreme w dyscyplinie Racing.
rozwiń zwiń

Czytaj także

iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 23:59
iSztuka.edu.pl to cyfrowa platforma, umożliwiająca odbiór sztuk wizualnych także osobom niewidomym i niedowidzącym, stworzona w 2015 roku z przez Fundację Audiodeskrypcja. 
rozwiń zwiń