Podróże bez ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 23:59
Celem Fundacji "Podróże bez Granic" jest obalanie stereotypów na temat możliwości osób z niepełnosprawnością i pokazywanie, także własnym przykładem, iż ograniczenia nie istnieją.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/amophoto_au

Zespół Fundacji składa się z 4 osób, w tym 3 osób z niepełnosprawnością, dzięki czemu działania realizowane są nie tylko dla, ale przede wszystkim przez osoby z niepełnosprawnością.

Fundacja właśnie wydała "Przygody Rysia i Krzysia" czyli serię książeczek o dwóch wyjątkowych braciach, którzy wspólnie przeżywają dziecięce przygody i pokonują codzienne wyzwania. Odkrywają przed czytelnikami świat widziany z perspektywy chłopca poruszającego się na wózku i wspierającego go brata.

Gośćmi audycji są: Marta Ostrowska – prezes Fundacji "Podróże bez granic" i podróżniczka, Anna Urbańska, która realizuje projekty fundacji, inicjatorka ekstremalnych, weekendowych eventów, a wózek, na którym porusza się od urodzenia nie przeszkadza jej w zdobywaniu szczytów. Ostatnim gościem jest Artur Labudda – wiceprezes Fundacji "Podróże bez granic", pasjonat podróży, nurek, sternik, ciężarowiec i quadowiec. W 2010 objechał quadem Polskę, za co otrzymał wyróżnienie Kolosów w kategorii "Wyczyn roku". Przepłynął też Polskę kajakiem.


Posłuchaj
50:53 2020_08_31 23_08_19_PR3_Czas_Niezwykly.mp3 Podróżowanie dla wszystkich Czas niezwykły/Trójka)

 

 
W cyklu "Na wyciągnięcie ręki"  Fundacja DKMS apeluje o oddawanie krwi.

Wakacje to zawsze bardzo trudny czas dla Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W tym okresie bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce maleją, a liczba Dawców – wyraźnie spada. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, która uniemożliwiła Dawcom regularne donacje, sytuacja jest poważna i zaczyna brakować krwi ratującej życie. 

Żeby uświadomić sobie, jak wiele krwi potrzeba, aby uratować życie jednego człowieka, wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że jednorazowe oddanie krwi pełnej przez Dawcę – 450 ml – to jedna jednostka. Przy operacjach serca zużywa się ok. 6 jednostek krwi. Podczas operacji z udziałem ofiar wypadków komunikacyjnych konieczne jest ok. 10 jednostek krwi, natomiast przy przeszczepieniu wątroby – ok. 20 jednostek.

Rozmawiamy na ten temat z Małgorzatą Lorek, Dyrektorem Narodowego Centrum Krwi i dr Grzegorzem Henslerem , lekarzem konsultantem Fundacji DKMS, honorowym krwiodawcą.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Marta Ostrowska (prezes Fundacji "Podróże bez granic", podróżniczka), Anna Urbańska (inicjatorka eventów, Fundacji "Podróże bez granic"), Artur Labudda (wiceprezes Fundacji "Podróże bez granic", nurek, sternik, ciężarowiec i quadowiec), Małgorzata Lorek (Dyrektor Narodowego Centrum Krwi), dr Grzegorz Hensler (lekarz konsultant Fundacji DKMS, honorowy krwiodawca)
Data emisji: 31.08.2020 
Godzina emisji: 23.08


Czytaj także

Farma Dobrej Woli

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 23:59
– Nie chodziło nam o to, żeby stworzyć organizację dotyczącą konkretnego schorzenia, ale żeby nasze dzieci, które funkcjonują na podobnym poziomie, miały możliwość realizowania swoich potrzeb, marzeń, bycia szczęśliwymi. Jeżeli nie da się kogoś wyleczyć, trzeba uczynić go szczęśliwym – mówił w Trójce Jacek Zalewski, ojciec Kuby z niepełnosprawnością intelektualną, kawaler Orderu Uśmiechu oraz założyciel i szef Stowarzyszenia "Dobra Wola". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Widzialni

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 00:00
Fundacja Widzialni od 2009 roku przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu.
rozwiń zwiń