Seniorzy w sieci

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:05
Dystans społeczny w dobie pandemii nie musi oznaczać braku kontaktu ze światem. Wręcz przeciwnie – ten czas można wykorzystać do nabywania nowych umiejętności pomocnych w życiu rodzinnym, towarzyskim i zawodowym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Tyler Olson

senior mężczyzna dziadek komputer internet 1200.jpg
Przezwyciężyć izolację i nudę. Blog "Senior sam w domu"

Sieć nie zna ograniczeń wiekowych. Na każdym etapie życia umiejętność poruszania się w internecie jest przydatna i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to również seniorów, do których skierowany jest ogólnopolski projekt prowadzony przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Rozpoczęła się właśnie rekrutacja na bezpłatne warsztaty.


Posłuchaj
50:57 2020_09_14 23_08_15_PR3_Czas_Niezwykly.mp3 Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" dla nowoczesnych seniorów (Czas niezwykły/Trójka)

 

Projekt przygotowany z myślą o potrzebach współczesnych seniorów ma charakter edukacyjny i rozwojowy. Uczestnicy będą mieli okazję nabyć i doskonalić kompetencje niezbędne do korzystania z treści w internecie, poznać specyfikę tworzenia i odbioru informacji w sieci, w tym w mediach społecznościowych, oraz bezpieczeństwa cyfrowego, czyli m.in. ochrony swoich danych i prywatności. Projekt ten też łączy pokolenia. Seniorzy dzięki nabytym umiejętnościom wchodzą w nowe relacje z osobami z młodego pokolenia, swoimi dziećmi, wnukami.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki": "Finansowo Silni" – innowacyjny program Banków Żywności dla osób wykluczonych.

W ramach projektu "Finansowo Silni" na specjalnych warsztatach. Uczestnicy uczyli się np., jak zaciągać pożyczki na dogodnych warunkach i jak radzić sobie prawnie w sytuacji, w której zabraknie środków na ich spłatę. Brak takiej wiedzy sprawia, że wiele osób, szczególnie starszych, staje się ofiarami nadużyć instytucji parabankowych i innego rodzaju oszustów. Twórcy projektu wyszli z założenia, że zmiana zaczyna się od kształtowania podstawowych nawyków i wdrażania ich w codzienne życie. Scenariusze zajęć były więc niezwykle praktyczne, a historie omawiane podczas spotkań – z życia wzięte. Dlatego podczas spotkań można było dowiedzieć się nie tylko jak sprawdzić realne oprocentowanie kredytu, ale także co zrobić, kiedy kupiony produkt ma wady, jak korzystać z przysługujących nam praw konsumenta, a nawet jak planować zakupy spożywcze, żeby nie marnować ani żywności, ani pieniędzy.

Każdy uczestnik spotkania na zakończenie otrzymał podręczną broszurę, w której opisano 10 praktycznych zasad do zastosowania w codziennym życiu. W trakcie warsztatów korzystano także ze specjalnie stworzonej na potrzeby programu gry planszowej, która pozwala na symulacje różnych sytuacji, na które uczestnicy mogą natrafić w swoim codziennym życiu. Można dowiedzieć się z niej np. jak odstąpić od umowy zakupu, co zrobić np.w przypadku utraty dowodu osobistego.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście:  Teresa Ziegler (prezes Fundacji Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałbrzychu), Joanna Bulandra (mieszkanka Rybnika, zaangażowana w projekt "Seniorzy w sieci"), Karolina Śmigiel (koordynatorka i pomysłodawczyni projektu "Seniorzy w sieci" z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę")
Data emisji: 14.08.2020 
Godzina emisji: 23.08

kr

Czytaj także

Jak działa Fundacja "Sławek"?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 00:00
To wyjątkowa rodzinna fundacja, która od 20 lat z sukcesami pomaga osobom wykluczonym społecznie. W tym także osadzonym w więzieniach i byłym osadzonym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże bez ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 23:59
Celem Fundacji "Podróże bez Granic" jest obalanie stereotypów na temat możliwości osób z niepełnosprawnością i pokazywanie, także własnym przykładem, iż ograniczenia nie istnieją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z Markiem Kalbarczykiem

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 23:59
Nasz gość jest człowiekiem, który od lat łamie wszelkie stereotypy dotyczące osób niewidomych. Przybliża też świat osób z dysfunkcją wzroku osobom widzącym.
rozwiń zwiń